« Späť

Kto počúva: Rytmus, Kali... KATASTROFA

Kto počúva: Rytmus, Kali... KATASTROFA

 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým – aké halušky vám tlačia do hlavy piesne niektorých spevákov?

Na odporúčanie jedného žiaka som si dal tú námahu, že som si vypočul niektoré piesne KALI A RYTMUSA a pod. (Veľmi sa v tom nevyznám, preto neviem, či sa správne vyjadrujem.) No bol som zhrozený – a rozmýšľal som, že ak toto počúvajú naši mladí – tak ďakujem pekne.  Ja som si to ani nedokázal celé vypočuť. Teraz nechcem komentovať množstvo vulgarizmov a nadávok – to už okomentoval Robo Mikla vo svojom blogu

http://robertmikla.blog.sme.sk/c/341591/Preco-Rytmus-moze-to-co-nemohol-Mikla.html

(Tí, ktorí ho nepoznajú – tak to bol spevák, ktorý tiež čo to poskúšal a teraz píše, že sa za to hanbí, že mu je ľúto, že dával zlý vzor a príklad mladým ľuďom, svojim fanúšikom.)

Ja by som sa skôr sústredil na niektoré myšlienky, ktoré som v tých piesňach „narýchlo“ zachytil – a ponúknuť aj vám, ktorí to počúvate, aby ste sa zamysleli nad tým, akých to máte učiteľov a vzory – ak sú to pre vás vzory. A čo vás v tých piesňach učia – rozmýšľate vôbec nad tým textom?

Vyberám tie slušnejšie:

„Nehas, čo ťa nepáli“ – mám to správne chápať tak, že to, čo sa mňa netýka, čo nie je moje, alebo mojich najbližších – do toho sa nemám starať? Keď cudziemu človeku horí dom – ten hasiť netreba? Iba môj? Isteže, človek môže mať zlé skúsenosti z toho, že sa snažil niekomu pomôcť – čiastočne to v tej piesni autor opisuje, ale nie je riešením – nepomáhať. Tiež samozrejme chápem, že by sme sa nemali starať do vecí, do ktorých nám nič nie je – ale na druhej strane sú veci do ktorých sa starať musíme aj za cenu konfliktu, či nejakej osobnej ujmy – aj keď je to veľmi ťažké a vyžaduje to často hrdinstvo, ktoré však je v tej piesni odsúdené.

Ďalej som pochopil z niektorých slov v piesňach, že autorov trápia niektoré ťažké situácie v živote, v rodinách, napr. keď otec pije, alebo matka sa nestará o deti a podobne – táto myšlienka je OK – ale v ostrom protiklade s touto myšlienkou je táto, ktorá tiež v tých piesňach je „ maj v ......  Bibliu, pi a fajči“ – myslím si, že to už nepotrebuje komentár. Sám autor si protirečí. Na jednej strane ho trápi, že pijú a sám ich k tomu povzbudzuje?

Ďalej napr. tvrdí, že je pre neho na prvom mieste hudba – tiež na prvý pohľad myšlienka celkom ok – ale čo keď stratí hlas, stratí celý zmysel života? Nebude zmysel života ukrytý predsa len niekde inde ako v hudbe?

Odpustite mi, ale ja mnohým tým myšlienkam nerozumiem a nedávajú mi logiku – a už vôbec sa ma nesnažia nejako správne vychovávať.

Myslím si, že autori týchto piesní by sa mali zamyslieť nad tým k čomu vychovávajú svojich poslucháčov.

Môže byť, že som niektoré myšlienky nesprávne pochopil – počúvalo sa mi to dosť ťažko, ak sa v niečom mýlim – rád si to dám vysvetliť. Odkaz na tie piesne tu nedám, lebo tí, ktorí to počúvajú vedia o čom hovorím a tí, ktorí nevedia – nech sa netrápia a nech to radšej nepočúvajú. Som presvedčený, že o nič ste neprišli.

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Pozri o tom blog: Kto počúva Rytmus, Kali - KATASTROFA [...] Čítať viac
Odoslané 12.10.2016 13:15.
[...] Pozri o tom blog: Kto počúva Rytmus, Kali - KATASTROFA [...] Čítať viac
Odoslané 12.10.2016 13:25.