Blogy

« Späť

Hrozný Evin

Hrozný Evin

Toto miesto zaberá pás zeme v štvrti Evin v Teheráne v Iráne. Nehnuteľnosti, ktoré slúžia ako väzenie, symbolizujú zlo, mučenie a zlomené životy toľkých kresťanov. Jeho reťaze už desaťročia spútavajú náboženskú slobodu.

Iránski kresťania čelia každodenným hrozbám a zápasia o to, aby jednoducho verejne mohli vyjadriť svoju vieru. Väznica Evin, ktorá je široko-ďaleko označovaná ako „továreň na mučenie“ a „Peklo na Zemi“, prehltne približne 60 % kresťanov zatknutých v Iráne.

Väznica Evin namiesto toho, aby poskytla miesto pre ničomníkov a spodinu spoločnosti, slúži aj ako trest pre každého, kto sa považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť a islamský režim: kresťanov, politikov, novinárov, intelektuálov a umelcov. Alebo konkrétnejšie, kohokoľvek, kto je hrozbou pre Alího Chameneího, najvyššieho vodcu Iránu, ktorý potláča akúkoľvek vieru alebo nesúhlas mimo „islamskej“ Iránskej republiky.

Mnohé prípady vzbudili celosvetovú pozornosť. ICC pozorne monitoroval a zaznamenával zatknutie, uväznenie a prípadné prepustenie kresťanov Maryam Rustampoor a Marzieh Amirizadeh Esmaeilabad. Maryam a Marzieh boli obvinené z protivládnych aktivít, no ukázalo sa, že dôvodom zatknutia bolo odpadnutie od islamu (konverzia od islamu ku kresťanstvu).

Po ôsmich mesiacoch zneužívania zo strany iránskych bezpečnostných predstaviteľov, pri ich prepustení – čiastočne kvôli medzinárodnému tlaku a modlitbám – obe ženy povedali: „Slová nestačia na vyjadrenie našej vďačnosti Pánovi a Jeho ľudu, ktorý sa modlil a pracoval na našom prepustení.“

Iránsko-arménsky kresťan Anooshavan Avedian bol odsúdený na 10 rokov väzenia len za vyučovanie  o kresťanstve – jeho odvolanie z júna 2022 bolo neúspešné. Známy sudca odvolacieho súdu, ktorý mal na starosti jeho prípad, označil aktivity Avedianu za „propagandu, ktorá je v rozpore so svätým náboženstvom islam a narúša ho“.

Bývalí väzni uviedli, že dozorcovia bežne používajú mučenie na vylákanie priznania k cirkevným aktivitám, niekedy dokonca zakrývajú smrť spôsobenú mučením ako samovraždu.

Uniknutý záznam z bezpečnostnej kamery od hackerskej skupiny pred rokom zobrazoval to, čo ICC a mnohí veria, že sa deje vo väznici už roky: zjavné porušovanie ľudských práv vrátane ponižujúcich životných podmienok a bitia väzňov. Zábery z väzenia poskytli viac dôkazov o zločinoch spáchaných v rámci iránskeho súdneho systému ako kedykoľvek predtým.

Väzni uväznení v Evin žijú v žalostných podmienkach. Oddelenia sú preplnené a chýbajú im základné potreby. Podľa správy, ktorú zverejnilo Spojené kráľovstvo, väzni nahlásili viac ako 70 druhov mučenia. 

 Kresťanský konvertita Amin Naderi bol brutálne vypočúvaný a odmietol lekárske ošetrenie počas dlhého pobytu v Evine. On držal hladovky. Na riešenie tohto prípadu bol medzinárodný tlak. Amin neskôr utiekol po prepustení z Iránu.

ICC roky pracoval v zákulisí s americkou vládou, aby sa zameral na iránskych agentov prenasledovania, ako sú sudcovia a väzenskí dozorcovia. Niektorí rýchlo odišli do dôchodku alebo odišli zo svojich pozícií po tom, čo sme ich odhalili. Budeme aj naďalej ničiť putá zla a pracovať na tom, aby sme utláčaných oslobodili! (Izaiáš 58:6-10). Tých, ktorí sú vo väzení Evin aj mimo neho.

Skrátené

Preklad z International Christian Concern

Foto: picryl.com