Blogy

« Späť

Nikaragua: Polícia počas rastúceho napätia zatkla ďalšieho kňaza

Nikaragua: Polícia počas rastúceho napätia zatkla ďalšieho kňaza

Keďže vzťahy medzi nikaragujskou cirkvou a sandinistickým režimom sú čoraz napätejšie, polícia údajne zatkla ďalšieho kňaza. Don Oscar Danilo Benavidez Tinoco z diecézy Siuna je zadržiavaný v detenčnom centre v Manague, hoci dôvod jeho zatknutia zostáva neznámy.

Nikaragujská diecéza Siuna oznámila zatknutie jedného zo svojich kňazov v čase rastúceho napätia medzi cirkvou a vládou prezidenta Daniela Ortegu.

Podľa vyhlásenia zverejneného 15. augusta bol don Oscar Danilo Benavidez Tinoco, kňaz farnosti Svätého Ducha, zadržaný políciou v miestnej samospráve Mulukuku v severnej Nikarague po odslúžení večernej svätej omše.

Diecéza sa neskôr dozvedela, že bol následne prevezený do údajného centra mučenia v hlavnom meste Managua, známeho ako „El Chipote“. 

Svojvoľné zadržanie

Dôvod jeho zatknutia nie je známy a Nikaragujské centrum pre ľudské práva (Cenidh) potvrdilo, že je bezdôvodne zadržiavaný. Diecéza Siuna vo svojom vyhlásení vyzvala katolíckych veriacich, aby sa pripojili k modlitbe za otca Benavideza.

Diecéza uviedla, že jeho „jediným poslaním je a bolo ohlasovať dobrú zvesť Ježiša Krista, ktorý je Slovom, Životom a Spásou pre všetkých“.

Biskup Alvarez z Matagalpy je stále v domácom väzení

Otec Benavidez je zatiaľ tretím kňazom zatknutým tento rok v Nikarague a deviatym duchovným v policajnej väzbe.

Patrí medzi nich biskup Rolando Álvarez z Matagalpy a ďalší piati kňazi, ktorí sú od 4. augusta v domácom väzení z dôvodu „používania médií a sociálnych sietí na páchanie násilností a destabilizáciu krajiny“.

Vo videu, ktoré sa stalo virálnym, bolo vidieť biskupa Alvareza, ako kľačí na kolenách a prosí o súcit, zatiaľ čo ho obklopila skupina ozbrojených policajtov. Siuna bola prvou diecézou, ktorá ponúkla svoju verejnú podporu biskupovi Álvarezovi, ktorého zatknutie tiež jednomyseľne odsúdili biskupi v Latinskej Amerike.

Medzitým minulý týždeň nikaragujská polícia vydala ďalšie opatrenie na presadzovanie práva zakazujúceho mariánske procesie naplánované v Manague na 13. augusta pri príležitosti Mariánskeho kongresu, ktorý sa konal 7. až 15. augusta a na záver národnej púte k Panne Márii Fatimskej.

Napäté vzťahy

Vzťahy medzi sandinistickou vládou a cirkvou sa výrazne zhoršili od roku 2018, keď nikaragujskí vládni činitelia zažili protesty proti sérii kontroverzných reforiem systému sociálneho zabezpečenia.

Napriek pokusom o sprostredkovanie riešenia v kríze bol biskupom nakoniec zakázaný dialóg a vzťahy sa ďalej zhoršili po kontroverzných voľbách v roku 2021, ktoré potvrdili prezidenta Ortegu na piate funkčné obdobie. Vláde bol vyčítaný podvod a politické prenasledovanie konkurenčného prezidentského kandidáta.

Od vypuknutia krízy sa Cirkev stala terčom takmer 200 útokov a znesvätenia, ako aj prenasledovania a zastrašovania duchovných, pričom biskupi boli označovaní za teroristov. V roku 2019 bol pomocný biskup z Managuy Silvio José Báez nútený opustiť diecézu Managua na žiadosť pápeža Františka po niekoľkých vyhrážkach smrťou.

Začiatkom júla vláda vyhostila Misionárky lásky po tom, čo v marci vyhostila apoštolského nuncia v Nikarague, poľského arcibiskupa Waldemara Stanislawa Sommertaga.

Obavy Svätej stolice

Svätá stolica tiež vyjadrila znepokojenie nad najnovším vývojom v stredoamerickom štáte.

Vatikánsky stály pozorovateľ Mons. Juan Antonio Cruz Serrano apeloval na obe strany, „aby našli spôsoby porozumenia založeného na rešpekte a vzájomnej dôvere, a tak dosiahli predovšetkým spoločné dobro a mier“.

skrátené

Preklad z Vatican news

Foto: wikimedia