Blogy

« Späť

NIGÉRIA: BOHOM ZACHRÁNENÁ Z RÚK BOKO HARAM

NIGÉRIA: BOHOM ZACHRÁNENÁ Z RÚK BOKO HARAM

6.júl 2015

Martina Paul,  32-ročná matka piatich detí si spomína na noc, keď bola vzatá skupinou Boko Haram. Vzbúrenci prišli do našej dediny v noci. Bola som v izbe s mužom a deťmi. Modlili sme sa, potom šli do postele. Zobudila som sa na výbuchy a streľbu o celej dedine. Počuli sme výkriky ľudí v dedine, kričali meno Ježiša. Povstalci vrazili do našich dverí, my sme začali kričať meno Ježiš. Oni nám prikázali prestať volať Ježiša, my sme odmietli. Zobrali mi muža a zastrelili ho predo mnou. Potom zapálili dom a odišli s nami do lesa. Po piatich mesiacoch porodila v tábore Boko Haram, dieťa zabili, lebo pritom chválila Ježiša.

Martina je len jedna z 2000 žien a detí, ktoré boli unesené skupinou Boko Haram. Ale Martina je jednou zo šťastných. V máji zaútočila armáda na Sambisa les a „vyčistila“ desať táborov Boko Haram, s tým oslobodila stovky žien a detí. „Nech je Pán oslávený. My sme boli oslobodené samým Bohom“ hovorí Martina.

Pracovník pre Open Doors, Isaac sa stretol s Martinou a ďalšími zachránenými ženami, ktoré boli odvlečené do Yola v Adamawa oblasti. Bolo tam vtedy unesených 276 žien, ktoré sú teraz voľné a spamätávajú sa z hororových zážitkov. Pri jeho návšteve boli štyri ženy tehotné a 30 kriticky chorých. Mnohé boli podvyživené. Jedli len raz za deň, kukuričnú kašu a polievku. Kto zmeškal kvôli nejakému dôvodu jedlo, dostal ho až na druhý deň. Malé deti už boli úplne apatické, vyhladované.

34 žien a detí v tábore boli kresťanky. 20- ročná Elizabeth povedal Isaacovi, ako boli nútené konvertovať. Ktorá odmietla, bola ukameňovaná. Všetkým boli zmenené mená na moslimské a čas moslimskej modlitby bol sledovaný.

Unesené ženy boli nútené sa vydať. Ktorá odmietla, bola verejne potrestaná na príklad pre ostatných. Bolo to 80 rán bičom, zastrelenie alebo podrezanie hrdla. Smrť a znásilnenie boli dennou realitou.

Elizabeta pokračovala: Dostala som muža, ale som mala šťastie, lebo v deň, keď som bola vzatá do jeho stanu začali útočiť na iné dediny a už sa nikdy nevrátil. Pravdepodobne bol pritom zabitý.“

Tieto ženy ďakujú Bohu za záchranu životov. Pán vypočul ich modlitby, nebola to len ich záchrana, ale cítili Jeho milosť každý deň v tábore.

Elizabeth hovorí: „Bola som veľmi blízko Bohu v svojej tajnej modlitbe. Cítila som Božiu prítomnosť. On ma uistil, že jedného dňa budem zjednotená s mojimi ľuďmi.“ Waliya Samiyu (25) povedala: „Boh nikdy neodmietne svojich ľudí. On ma nesklamal. Moji priatelia prišli o život v mojej prítomnosti. Ja som prešla utrpením. Bola som znásilnená. Videla som peklo. Ale ja sa držím Boha, ktorý ma pozná. Kričala som k Nemu deň i noc. V noci, keď sa každý trápil v svojom utrpení som pozerala na hviezdy a stále som Pánovi pripomínala Jeho prísľuby. On dodržal, čo sľúbil. Ja som to prežila a som voľná. Nech je Bohu sláva.“

Isaac dodal praktickú pomoc vo forme práškového mlieka, oblečenia, mydla a peňazí. Oslobodené ženy si uvedomovali, že tieto dary predstavujú lásku a modlitby bratov a sestier z celého sveta a majú byť zdrojom ich povzbudenia, aby všetci utrápení veriaci ľudia videli, že neboli druhými zabudnutí.

Racheal John (25) hovorí: „Rada by som videla všetkých tých, ktorí mi poslali túto pomoc. Neviem, čo povedať. Nikdy nezabudnem, že bratia a sestry sa o mňa postarali, modlili za moju záchranu. Nech Pán zahŕňa svojim požehnaním každého, kto prispel pomocou.“

Vilita John (15) dodáva: „Na tento dar budem pamätať pokiaľ budem žiť. Veci sa síce pominú, ale slová spojené s týmito darmi zostanú navždy vo mne. Bohu nech je sláva!“

Pre siroty je budúcnosť neistá. Isaac sa stretol s 10- ročnou Alisou, ktorej Boko Haram zabili rodičov a bola v ich tábore sedem mesiacov. Ona neprestala dúfať. Nemá nikoho, kto by jej mohol pomôcť. Ale je si istá, že Boh sa o ňu postará. Tým, že ju zachránil, ukazuje, že má pre ňu niečo nachystané v jej ďalších dňoch.

Zdroj: Open Doors

Foto: pixabay

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Nie celkom šťastný názov príspevku. (Kiežby celá Nigéria bola už Bohom zachránená...)
Vďaka Bohu za každého človeka, ktorého sa podarí zachrániť pred smrťou... Len si kladiem - možno provokačnú otázku, či je nutné nahlas chváliť Ježiša zoči-voči fanatickým prívržencom iného náboženstva...
Odoslané 18.7.2015 9:35.