« Späť

Mužský Advent: Nová sila

Mužský Advent: Nová sila

„Komuže ma prirovnáte, aby som mu bol podobný?“ – vraví Svätý. Zdvihnite oči k nebu a pozrite: kto toto všetko stvoril? Ten, čo vyvádza ich spočítané zástupy a všetky volá po mene; taká nesmierna je jeho moc a sila, že ani jedno z nich nechýba. Prečo vravíš, Jakub, Izrael, prečo hovoríš: „Skrytá je moja cesta pred Pánom, môjmu Bohu sa moje právo vymyká?“ Nevieš alebo si nepočul? Pán je večný Boh, ktorý stvoril zemské končiny; on neomdlie, ani sa neunaví a jeho múdrosť nemožno vyskúmať. On dáva unavenému silu a bezmocnému rozmnožuje zdatnosť. Mladí omdlievajú od únavy a junač podlomená padá, ale tí, čo dúfajú v Pána, načerpajú novú silu, dostanú krídla ako orly, utekať budú, a neustanú, budú putovať, a neomdlejú. (Iz 40, 25-31) - liturgické čítanie na dnes.

Zamyslenie

Ak by sme sa pozerali na mužnosť iba očami sveta, tak by sme blahoslavili hormón testosterón, ktorý sa stará o mužskú dravosť, chceme riskovať, súťažiť, vyhrávať, tvoriť. V podstate nás po biologickej stránke formuje ako mužov.

Avšak. Sú sitácie v živote, ktoré nás dostanú na kolená, nevládzeme a svet nám už nemá ďalej čo ponúknuť. Ako kresťanskí muži však máme navrch vďaka Duchu Svätému, ktorý dáva unavenému silu a bezmocnému rozmnožuje zdatnosť.

Hovorí sa, že okolo 30-tky sa začína testosterón vytrácať. Na toto nám však Božie Slovo hovorí, že aj keď je junáč podlomená, tí, čo dúfajú v Pána, načerpajú novú silu, dostanú krídla ako orly, utekať budú, a neustanú, budú putovať, a neomdlejú.

Spravme dnes krok a poprosme Ducha Svätého, aby nás naplnil. A dostaneme novú silu.

 

Ďalej