Blog

« Späť

Každý deň potrebujeme vytvárať budúcnosť, na ktorú sa dá tešiť

Každý deň potrebujeme vytvárať budúcnosť, na ktorú sa dá tešiť

Okolo nás sa vznáša hustý oblak negatívnej atmosféry, spôsobenej situáciou s Covid 19. Ľudia začínajú opakovane klásť otázky : „Dokedy?“ „Ak dlho?“ „Aké bude riešenie?“ Nikomu sa nepáčia odpovede: „Nevieme.“ „Ťažko povedať s určitosťou...“

Na jednej celosvetovej konferencii, na ktorej som sa zúčastnila online tento september, dostal uznávaný odborník Dr. Justin Coulson otázku: „Ako máme žiť v novej realite, ktorá sa len tak za týždeň nezmení, s toľkými obmedzeniami a ako vôbec pomôcť vlastným deťom, ktoré sa začínajú, podobne ako ich dospelí rodičia, cítiť frustrovane?“  Dr. Coulson na to múdro odpovedal: „Presne tak, teraz je toto naša nová realita. Vytvárajme teda každý deň budúcnosť, na ktorú sa spolu budeme môcť tešiť.“ Táto veta ma zastavila. Áno, aj ja ako iní smútim nad tým, že sa nedá slobodne stretávať, organizovať, oslavovať, cestovať. Krajšiu budúcnosť, ktorá začína každým dňom, si budeme musieť vytvoriť.

Robme, čo môžeme

Je mnoho vecí, ktoré nemôžeme ovládať alebo zmeniť. Existuje ale veľa vecí, ktoré kontrolovať a usmerňovať dokážeme. Namiesto toho, čo a ako bude neskôr sa potrebujeme zamerať na prítomnosť. Pre mnohých to nie je vôbec ľahké- najmä, keď zaznamenávajú významné straty v ziskoch, iní prišli o prácu, iní, žiaľ o to najcennejšie- blízkeho človeka. Nie je to také strašné ako vo vojne, ale nedá sa popierať, že zažívame smútok a väčšina z nás aj strach z rôznych vecí ... So všetkým, čo nás obklopuje musíme ísť ďalej pre nás samých, pre naše deti. Musíme si začať nachádzať dôvody na radosť. Cielene sa musíme začať pýtať otázku: "Čo pekné, dobré, užitočné, pozitívne... sa dá robiť DNES ?"

 

Časová bublina a vytváranie budúcnosti

Práve teraz potrebujeme v rodinách viac príjemného kvalitného spoločného času. Ďalšou rečníčkou, ktorá mi dala mnoho podnetov bola Dr. Laura Markham, ktorá navrhuje používať tzv. časovú bublinu. Ide o 20-30 minút bez kritiky, napomínania medzi sebou, vyžadovania niečoho od iných, iba jednoducho robiť spolu týchto 20-30 minút niečo príjemné: čítať alebo počúvať spolu knihu, počúvať hudbu, kresliť, maľovať, hrať karty, spoločenskú hru, niečo variť, piecť, niečo vyrábať, zbierať jesenné listy, prechádzať sa... Tento príjemný čas dokáže zázraky a pomáha nám spoločne zažívať pekné chvíle KAŽDÝ DEŇ! A prináša so sebou ten vedľajší efekt, ktorý všetci potrebujeme- začiatok radosti z nového dňa, o ktorom vieme s istotou, že nás niečo pekné čaká a túžbu mať a vytvárať takých časových bublín viac. 

Zažiť peknú budúcnosť znamená aktívne niečo VYTVORIŤ. Internet je plný zlých správ, ktoré sú konštatovaním a komentovaním. Naša aktivita (doma, v práci, na webe) musí byť PRINÁŠANÍM a VYTVÁRANÍM vecí, pri ktorých sa dá usmiať, zasmiať či pozitívne žasnúť, jednoducho byť zaujatý dobrom, krásou, láskou, priateľstvom, vzťahom s Bohom a blízkymi. Nejde o zahmlievanie reality, skôr o vybalansovanie- o uchopenie kontroly nad tým, nad čím ju skutočne máme. Je to ako pestovať kvety vnútri počas januára pod Tatrami... 

V čase vypuknutia Covid 19 vytvoril umelec v Švajčiarsku priamo na tráve obrovské grafitti Beyond Crisis, ktorým chcel vniesť novú nádej a povzbudenie pre svet.

Tá možnosť milovať a chrániť

Covid 19 je nepríjemný a zvlášť pre rizikové skupiny veľmi nebezpečný. Zrejme každý z nás má vo svojom okolí ľudí vo vysokom veku alebo ľudí, ktorých zdravotný stav celkovo nie je priaznivý. Je niečo zvláštne na tom uvedomení, že je také vzácne, že máme koho chrániť a že niekto okolo nás sa snaží chrániť nás... Je také výnimočné mať možnosť vytvárať svojou troškou bezpečnejší a krajší svet pre tých najdrahších... Ako kresťania sme povolaní prinášať svetlo do tmy. Buďme tou malou sviecou, ktorá dokáže rozjasniť celú izbu. 

Zdroj obrázka: https://www.urdesignmag.com/