Blog

« Späť

Boh nehľadá dokonalé mamy

Boh nehľadá dokonalé mamy

Deti dokonalo zladené, dokonalo poslušné, sladučké, tie staršie dokonalo úspešné, múdre a bohaté a pri nich dokonalo nastajlovaná príjemne usmievajúca sa „super mama“, ktorá všetko ovláda a všetko zvláda. Magazínový trend, ktorý prijalo až príliš veľa mám má ale dokonale hrozný výsledok: mimo selfie záberu sedí zničená mama a deti vôbec neoplývajú šťastím. Verím, že to vôbec nie je to, čo pre nás chce Boh- a vo svojom živote by sme predsa mali chcieť len Jeho vôľu.

Boh nechce z mamy slúžku ani otroka

Ako mladú mamu ma úplne zastavilo uvedomenie si jednej veci: keď je žena vo veľkom strese, unavená viac ako je prípustné alebo chorá, prvá vec, ktorá sa prirodzene obmedzí je tvorba materského mlieka. Dojčenie je také podstatné, ale ak by malo ohrozovať matku, Boh nastavil jeho limity tak, aby sa zastavilo, pretože zjavne to už maminka fyzicky nezvláda. Pri tom som pochopila, že Boh nikdy ženu v materstve nevyužíva- nerobí ju slúžkou alebo otrokyňou detí a výchovy. Nechce od nás ani to, aby sme predstierali falošné úsmevy alebo zakrývali svoj strach a sklamanie z niektorých vecí. Mama má právo byť unavená, niekedy smutná, spravodlivo rozčúlená aj vystrašená bez toho, aby si to musela vyčítať. A Boh sa na to nehnevá.

 

Mama, nebuď zo seba sklamaná

Toto by som chcela povedať sebe aj všetkým maminám okolo. Áno, vždy sa dá viac, vždy sa dá lepšie, ale neviem, či v tých podmienkach, ktoré každá z nás má. Niektorá možno nemá podporu od manžela, niektorá má dlhodobo choré staršie dieťa, niektorá ešte študuje, niektorá mala ťažké traumatizujúce detstvo... Z pozorovania žien okolo seba by som maminám povedala: „Môžeš byť na seba hrdá!“ Svojim deťom si dala a dávaš toľko lásky, obety a starostlivosti a za to všetko dostaneš odmenu aj v živote svojich detí. Nie vždy idú tie ich chodníky pekne rovno, občas zablúdia do zlej partie alebo nepekného zlozvyku, ale „dôveruj celým svojím srdcom Pánovi a nespoliehaj sa na svoj um! Na všetkých svojich cestách mysli na neho a on ti bude rovnať chodníky.” Prís 3,5-6 Nebuď zo seba sklamaná- tvoje deti majú tú najlepšiu mamu na svete. Nemusíš byť dokonalá, len ostaň ich mamou a miluj ich a rob veci z lásky, hoci sa aj pomýliš . A Boh Ti a konci povie : “Správne, dobrý a verný sluha! Bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým. Vojdi do radosti svojho pána!” Mt 25, 21

 

Privilégium maminy

Materstvo je dar, ktorý sme dostali, aby sme si ho užívali a nie na to, aby sme sa ním ukazovali a predbiehali sa navzájom. Tiež nemá byť použitý na to, aby sme dokazovali ( mame, svokre, sestre, kamarátkam...), že to všetko zvládneme. Byť mamou je privilégiom byť jednou z najbližších a najdôležitejších osôb, ktoré bude naše dieťa mať. Je to privilégium spolupracovať s Bohom na výchove, ochrane a vedení tohto malého zázraku (hoci už má 20!). Aj v materstve si môžeme vybrať, či si tento čas ideme užívať alebo len prežívať. Boh nám verí a je pripravený každý deň nám pomáhať, inšpirovať nás, povzbudzovať a učiť, aby nás materstvo bavilo a páčilo sa nám. Úprimne musím povedať s vďačnosťou, že hoci som nikdy nebola typický "rodinný typ", mám doma dvoch "živých" synčekov a s Božou pomocou si krásne užívam čas s nimi, ktorý mi bol teraz daný. Niekedy to chce len si uvedomiť, že byť mamou je privilégium a nie trest a že naozaj máme byť za čo vďačné. A potom to vyžaduje ešte jednu vec: prestať chcieť všetko držať tak pevne vo svojich rukách a s dôverou to vložiť do tých pevných Božích rúk. 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Boh nehľadá dokonalé mamy [...] Čítať viac
Odoslané 15.1.2018 19:25.