Blog

« Späť

Mojich 10 najlepších kníh do manželstva

Mojich 10 najlepších kníh do manželstva

Veľakrát sa ľudia smejú z ľudí, ktorí čítajú knihy o manželstve alebo výchove. Vraj sa na život nedá pripraviť a žiť manželstvo alebo rodinu podľa knižky. Žiť podľa knižky, to sa veru nedá, vziať si dobré rady z dobrej knižky, pokladám za rozumné.

Všetko v čom chceme byť dobrí a úspešní vyžaduje učenie. Dobrá kniha je jednou z tých vecí, ktoré nám ušetria mnoho nedorozumení a sklamaní.

Knihy nie sú zoradené od najlepšej po „najhoršiu“. Všetky sú výborné, výnimočné a veľmi prínosné. Samozrejme, ďaleko, ďaleko pred všetkými by bolo Sväté Písmo, ktoré ale neradím medzi "obyčajné knihy :). 

 1.   Moc manželkiných modlitiebMoc manželových modlitieb (Stormie Omartian)  
   
  Modlitba v manželstve je veľkou posilou. Je milosťou, že sa môžeme za seba v manželstve modliť. Táto kniha pre manželky a manželov obsahuje najdôležitejšie oblasti mužovho a ženinho života s cennými radami, skutočnými príbehmi, svedectvami a modlitbou plnou citátov zo Svätého písma. Pravidelne nám pripomína a vysvetľuje prežívanie našich manželských partnerov a pomáha sa za nich modliť v sile Božieho Slova.

   
 2. Pozor, srdce muže! + Očarujúca (J. Eldrege, Stasi Eldrege)
  Tieto dva tituly od Johna a Stasi Eldregovcov sa venujú identite muža a ženy.  Často čakáme od toho druhého viac, ako nám môže dať. Často sa naše predstavy tak rôznia len „vďaka tomu“, že sme rôzni vo svojej podstate ako muži a ženy. Pri čítaní týchto kníh človek musí uznať, že doteraz nerozumel ani sám sebe. Vedieť a chcieť toho druhého pochopiť v jeho vnímaní a prežívaní je nesmierne dôležité preto, aby sme sa navzájom dokázali s láskou prijímať, prežívať naše rozdielnosti ako dar a nie ako problém a úprimne sa milovať. (Slovenská verzia knihy Divoký v srdci je skrátenou verziou knihy Pozor, srdce muže! Ak je to možné, odporúčam celú verziu)
   
 3. Moje túžby, tvoje túžby (W.F.Harley)
  Podľa môjho názoru výnimočná kniha manželského poradcu W.F.Harleya vysvetľuje rozličné priority pre mužov a ženy a podáva praktické rady, ako tieto priority zladiť a uspokojovať. Ponúka dotazníky pre zistenie možností trávenia voľného času, ktoré by sa  páčili obom partnerom, podáva rady ako spravovať financie v manželstve, ako nastaviť rozpočet, venuje sa otázkam manželskej intimity, atraktivity, potreby rozhovoru, voľného času, úcty a rešpektu.
   
 4. 5 jazykov lásky (Gary Chapman)
  Bestseller manželského poradcu a pastora Garyho Chapmana pomáha pochopiť a vysvetliť ako preukazovať lásku nášmu partnerovi tak, aby to aj ten druhý pochopil ako prejav lásky. Poznanie 5-tich jazykov lásky, ktorými sú darčeky, slová uistenia, dotyk, pozornosť a skutky služby pomôže budovať skutočne krásny láskyplný vzťah. V malej knižôčke Kľúč k 5 jazykom lásky vymenúva celý rad praktických prejavov ako sa novo objavený jazyk lásky dá realizovať v bežných dňoch.


   
 5. Dar lásky (Stephen a Alex Kendrick)  
  Dar lásky je výborná kniha pre manželov zvlášť ak túžime obnoviť lásku a úctu v manželstve. Je 40 dňovou výzvou ako krok po kroku viac milovať a vážiť si svojho manžela či manželku a dovolím si tvrdiť, že prinesie výsledky, hoci ju číta iba jeden z páru. Bratia, ktorí stoja za najznámejšími modernými kresťanskými filmami (V jednom ohni (Fireproof), Vzoprieť sa obrom, Courageous, Válečný kabinet...) vytvorili aj tento „skvelý návod“ ako sa vrátiť späť k dobrému manželstvu.
   
 6. Výstup na horu manželstva  a Ježiš, môj uzdravoviteľ (Ellias Vella) 
  Páter Ellias Vella a jeho kniha o manželstve patria ku klasike a je jednou z mála katolíckych kníh pre manželov písaných v ľahko zrozumiteľnej reči. Autor vďaka skúsenosti z mnohých kultúr po celom svete pozerá na manželstvo s rozhľadom a vyzdvihuje prvky kresťanského manželstva, ktoré sú nám samozrejmé, ale nie sú samozrejmosťou. Z tejto knihy sa dá veľa dozvedieť, veľa sa naučiť a nad mnohým sa zamyslieť. Ježiš, môj uzdraviteľ nás sprevádza procesom vnútorného uzdravenia. Mnohokrát nie sme schopní vyjsť zo seba len kvôli zraneniam z minulosti, ktoré nám aj v súčasnosti vyrábajú mnoho problémov. S pomocou tejto knihy dokážeme jednať s našimi zraneniami, pochopiť zranenia toho druhého a v modlitbe ich nechať uzdraviť Duchom Svätým.
   
 7. Ničitelia lásky (W.F.Harley )
  Výnimočná kniha ako pomoc pre manželstvo a manželské problémy, ktorá podáva overené praktické rady a logické vysvetlenia súvislostí. Venuje sa témam ako nevera, manipulácia, nepríjemné návyky a zlozvyky, hnev, agresivita, sebecké požiadavky, neúctivé presadzovanie názor, neúprimnosť a nezávislé konanie. Autorom je skúsený manželský poradca, ktorý má sám krásne dlhoročné manželstvo.


   
 8. Láska a vojna 
  Láska a vojna od manželov Eldredgeovcov prináša pravdivý pohľad na manželstvo ako oblasť, ktorá je vystavená boju. Je dôležité uvedomovať si, že ako manželia máme stáleho nepriateľa, ktorý sa neprestane snažiť o rozklad nášho manželstva a rodiny, a teda znetvorenie obrazu lásky, na ktorý Boh manželstvo utvoril. Vedieť, že nebojujeme proti sebe, ale proti zlému, aké zbrane používať a že v boji máme v Bohu nepremožiteľného spojenca, je kľúčové v tom, aby sme vyhrávali v bitkách o naše manželstvo.
   
 9. Láska a úcta
  Táto kniha sa zameriava najmä na úctu v manželstve, ktorá je hlavnou potrebou mužov, no samozrejme je dôležitá aj pre ženy. Určite je prínosným pohľadom najmä z mužskej strany a snaží sa vysvetliť, aký vplyv má neúcta a úcta v manželskom spolužití. Nedá mi podotknúť, že niektoré príklady z manželstva autora vo mne vzbudzovali pochybnosti, ako to v jeho manželstve vlastne vyzerá a ako veľmi šťastná je jeho manželka... ale knihu by som aj tak odporúčala a prečítala by som si ju znovu.

   
 10. Láska hodná dávania 
  Max Lucado a jeho „univerzálna kniha“ pre lásku nielen manželskú, ale aj rodičovskú, súrodeneckú, priateľskú, musí spôsobiť zmenu u väčšiny jej čitateľov. Vďaka sile Svätého Písma a jeho hymnu na lásku po každej kapitole človek prichádza k hlbokému uvažovaniu a pokore. Možno si uvedomíme, že ešte možno máme dlhú cestu k láske hodnej dávania a možno spoznáme, koľko takej lásky sa nám už dostalo.
  Som veľmi vďačná za to, že sa mi tieto knihy dostali do rúk. Často tiež cez nejakú z dobrých recenzií. Do zoznamu som pridala aj linky na kníhkupectvá. Nikto mi za ne neplatí, ani ma nemanipuloval. Len som chcela prakticky pomôcť pri  vyhľadávaní kníh v kníhkupectvách, kde sú ešte knihy dostupné :)
  A aké sú tie Vaše obľúbené a najlepšie knihy do manželstva? Napíšte do komentára :) Budem sa tešiť.

 

 

 
Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Z tvojho zoznamu poznám Stormie Omartian a jej Modlitby... , J. a S. Eldredgovcov (Divoký v srdci, aj Očarujúcu), aj 5 jazykov lásky - a súhlasím s tebou, sú to naozaj kvalitné knihy a veľmi prospešné pre manželov.

Teraz čítam Dosť bolo dokonalých manželstiev od Jill a G. Savageovcov. Tiež veľmi inšpiratívne. Rovnako ako Jilline predchádzajúce knihy Dosť bolo dokonalých mám a Dosť bolo dokonalých detí.
Odoslané 15.2.2022 19:41.