« Späť

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.

Som obeť, to sa mám z toho tešiť?!

Bohužiaľ, V živote zažívame situácie, ktoré majú veľmi ďaleko od Božieho plánu s naším životom. Boh sa neteší z rozpadu rodiny, choroby ľudí či bolesti, ktorú zažívame pri zrade, strate lásky či bezpečia, žijeme však vo svete, ktorý je plný ľudí so slobodnou vôľou, ktorá im dovoľuje robiť aj zlé a naozaj- my sa môžeme stať obeťami ich zlého konania, či už je vedomé alebo nevedomé. Určite to nie je príjemné, ani dôvodom na radosť, ale podstatné je, čo sa s tým celým chystáme urobiť. Na výber sa rýchlo ponúka mentalita obete, ktorá je veľmi nebezpečná. Obeť sa zvykne ľutovať, neustále sa sťažuje a spomína krivdy z minulosti. Je pre ňu veľmi ťažké odpustiť- a na druhej strane ani odpustiť nechce, pretože chce svojím stavom stále ľuďom, ktorý jej ublížili pripomínať, že ju zranili a aké dôsledky to v jej živote má. Obeť verí, že nemôže nič robiť a zmeniť napr. kvôli tomu, aké mala zázemie, akých mala učiteľov, akých má nadriadených., deti, životného partnera.. a ostáva so šomraním v okolnostiach, ktoré pre ňu vytvárajú iní, hoci s nimi vôbec nie je spokojná. Žije v stálom obviňovaní iných a o sebe je prevedčená, že je "nevinná obeť" zlých ľudí alebo zlého systému. Zároveň sa ale snaží kontrolovať všetko a všetkých okolo seba zo strachu, že ich nesprávny krok im ublíži. Obeť však samú seba  nekontrololuje- máva výbuchy hnevu, odsudzuje, ohovára, prikrášľuje a klame, pri nejakom vlastnom zanedbaní býva voči sebe blahosklonná a vie si rýchlo nájsť dôvod na ospravedlnenie svojho konania- za ktoré, samozrejme, zasa raz môžu len tí druhí... Takýmto spôsobom sa ocitá v bludnom kruhu, v ktorom sa ani jej saej nepáči.

 

Život obete je plný strachu

Prijať o sebe zmýšľanie obete znamená, že sa konštantne považujeme za obeť a veríme, že môžeme byť v poriadku iba vtedy, ak bude v poriadku naše okolie- a tak- namiesto seba, kontrolujeme ľudí okolo seba. Ak by nás niekto úmyselne sotil na ceste na rodinný obed do blata, normálne by sme vstali (asi riadne pohundrali a možno aj horšie...), zavolali rodine, že sa zdržíme, šli by sme domov osprchovať sa a prezliecť a ďalej by sme sa ponáhľali na obed. Toto je život s mysľou víťaza- ak sa mi po ceste aj niečo stane, viem, aký je môj cieľ a nedám sa oň obrať. S mentalitou obete by sme však vstali, zablatené veci by sme si nechali na sebe, keď by nám zavolali, vysvetlili by sme, že nemôžeme prísť, lebo sa nám stala hrozná vec. Vždy by sme si dávali pozor, aby sme chodili len po chodníkoch bez jedinej mláky,  a ak by sa k nám na chodníku niekto blíži, už z diaľky by sme všetkých varovali, aby dávali pozor a nezašpinili nás. Na návšteve by sme od hostiteľov vyžadovali špeciálne podušky, aby sme sa mohli v našich veciach posadiť a cítiť sa komfortnejšie. Absurdné konanie? Áno, ale presne tak sa správame, ak odmietneme jednať s tým, čo sa nám v živote stalo/ stáva a ak pustíme svoj život z vlastných rúk. 

 

Ježiš nám úplne rozumie

Neexistuje lepší príklad nevinnej obete ako Ježiš Kristus- zradený, opustený, týraný na smrť. Všetko to pretrpel, ale nikdy nestratil zrak z toho, kým je Boží kráľovský syn, ktorý v moci Ducha Svätého premôže aj smrť, aj hriech cudzích ľudí a na konci vyjde z toho slávnejší a silnejší ako bol. A tento „osud“ čaká aj nás- ak budeme postupovať ako ON. Ježiš dokázal zvládnuť všetku krivdu vďaka 3 prvkom:  

Pravda Poznáte pravdu a pravda Vás oslobodí“- Ježiš pred sebou nepopieral, že trpí ako nevinný.

Odpustenie- Ježiš odpustil všetkým a sám sa takto stal slobodným od pocitov horkosti, výčitiek, túžby po pomste, odsudzovania a posudzovania, nenávisti a hnevu

Sila Ducha Svätého- Ježiš všetko konal v moci Ducha Svätého- aj my potrebujeme Ducha Svätého na to, aby sme mohli odpustiť a žiť nový život

Pamätajme na to, že Ježiš zomrel aj kvôli tomu, aby sme "Jeho ranami boli uzdravení". Hoci sa každý z nás potýka aj s nepríjemnými vecami, stále platí, že "Tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré." 

Mať myseľ a život ako víťaz

  1. Úprimne priznajme pred sebou samými, že to, čo sa nám stalo, bolo nespravodlivé a veľmi nás to ranilo. (ak je to namieste, oľutujme, ak sme sa nejako pričinili k tomu, čo sa stalo...)
  2. Rozhodnúť sa odpustiť a nahlas vysloviť menovite odpustenie tým, ktorí nám ublížili.
  3. Poprosiť Ducha Svätého o vnútorné uzdravenie našich zranení.
  4. Zriecť sa mentality obete a prijať myslenie milovanej Božej dcéry/  Božieho syna a krásny Boží plán, ktorý má Boh pre nás

 

Modlitba za zmenu zmýšľania

Drahý Duchu Svätý,

Dávam Ti svoje vnútro, ktoré bolo úmyselne i neúmyselne zranené __________________ (menovite) tak, že ________________   (vymenovať, čo sa stalo). Dnes sa rozhodujem odpustiť toto všetko a vyslovujem odpustenie v mene Pána Ježiša Krista  (komu)__________________ .

Duchu Svätý, prosím ťa o vnútorné uzdravenie všetkých rán, ktoré mi títo ľudia spôsobili a ja tiež prosím o odpustenie toho, čím som ublížil/a iným. ( Môžeme aj vymenovať). V mene Ježiša Krista sa zriekam myslenia obete a beriem si späť autoritu nad svojím životom. Prijímam svoju pravú identitu milovanej Božej dcéry/ milovaného Božieho syna a podriadzujem svoju myseľ Tvojmu vedeniu, Duch Svätý. Verím, že Boh má pre môj život krásny plán a prijímam ho. Amen

 

 

Prečítajte si tiež

Odpustenie

Aby požehnanie padalo rovno na Teba

Uzdravenie vnútorných zranení

 

 

 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Vyšla výborná kniha: https://www.knihcentrum.cz/odvaha-mit-strach
Odoslané 6.4.2018 20:11.
https://ikarmel.cz/produkt/vybiram-si-vsechno
Odoslané 6.4.2018 20:14.
Práve som dočítal nový dokument pápeža Františka v talianskej verzii. Je to umelecké dielo. Nedá sa to vyjadriť zhrnutiami novinárov: http://sk.radiovaticana.va/news/2018/04/09/vyšla_apoštolská_exhortácia_gaudete_e­t_exsultate_o_svätosti_/1370362
Treba si prečítať celý dokument a vracať sa k nemu.
Odoslané 12.4.2018 14:31.
Beh kalváriou 2024 - charitatívne preteky

Beh kalváriou 2024 - charitatívne preteky

Po ďalšom vydarenom ročníku sa aj tohto roku uskutoční v Považskej Bystrici 8.6.2024 charitatívny Beh Kalváriou, ktorého výťažok bude venovaný Mirkovi a Zarke na podporu ich finančne náročnej liečby.
Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

Idú sviatky a ja si všímam stále viac, že mnoho ľudí upratuje svoje príbytky, byty či domy. Aj mňa to ťahá do umývania okien, generálneho upratovania bytu a vidím každý nedostatok. Na druhej strane sa nám tu rozšírili reči o tom, že Pán Boh nepotrebuje upratanú domácnosť. Tak ako to teda je?
Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

Poriadok v dome, poriadok v duši – alebo naopak?

  Autorka: Veronika Sádovská
Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Podmienky pre odpustky pre duše v očistci v novembri

Odpustky znamenajú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny... Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky... získať buď pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).
Ruženec a Páter Pio

Ruženec a Páter Pio

Svätý Pio z Pietrelciny jedného dňa povedal: „Satan sa zameriava na zničenie tejto modlitby, ale nikdy sa mu to nepodarí: je to modlitba Tej, ktorá víťazí nad všetkým a všetkými. Je to Ona,...
Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Boja sa zlí duchovia naozaj ruženca?

Zatiaľ, čo jedna skupina veriacich modlitbu ruženca miluje a nedá na ňu dopustiť, iná ju priam nemôže vystáť a zdá sa jej nudná, zastaralá a možno i zbytočná.
(NE)dojčenie

(NE)dojčenie

Trvalo mi takmer dva roky, kým som sa odhodlala napísať tento príspevok. (Už na začiatku chcem napísať, že je to určené hlavne pre ženy. A že ak to niekto cíti/l podobne, kľudne môže zdieľať, nech sa to dostane ku každej žene, ktorá si práve toto potrebuje prečítať).
Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Odcudzenie sa v manželstve sa dá prekonať

Vzájomné odcudzenie sa partnerov v manželstve sa hodnotí ako závažnejší problém ako neustále nezhody a hádky. JE MOŽNÉ ho však PREKONAŤ! Ľahostajnosť a nezaujatosť o to, čo žije ten druhý, takmer žiadne spoločné záujmy či aktivity mimo povinností začínajú z vášho manželstva robiť „pracovný tábor“, do ktorého sa vám, samozrejme, začína nechcieť vracať. Javí sa, že nemá zmysel udržiavať niečo také umelo...
Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Príďte na charitatívny beh BEH KALVÁRIOU 2023

Po vydarenom nultom ročníku sa aj tohto roku uskutoční v Považskej Bystrici 3.6.2023 charitatívny Beh Kalváriou, ktorého výťažok bude venovaný Filipkovi a Jessice na podporu ich finančne náročnej liečby.
Ježiš, Tebe som to urobil!

Ježiš, Tebe som to urobil!

Matka Tereza dvíha dlaň a ukazuje 5 prstov. Jej znak, ktorý hovorí: „TEBE SOM TO UROBILA!“ Toto gesto používa, keď prejavuje milosrdenstvo, keď dvíha malomocného, ale tiež vtedy, keď ju chcú oslavovať médiá.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami

Rivalita medzi súrodencami býva častá. Hovoríme, že je normálna, ale je aj dobrá? V slovenských pomeroch sa „bojový stav“ medzi súrodencami (mladšími či staršími, dokonca dospelými) vyskytuje ako bežný jav. Náhle nás potom zarazí, že niektoré národy prirodzene vedú deti k vzájomnej súdržnosti, láske a rešpektu bez porovnávania a večného vzájomného súťaženia. Ako to potom s tou súrodeneckou rivalitou skutočne je?
Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechéza pre rodiny 4: Láska v manželstve

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.
Modlitba za pápeža Františka

Modlitba za pápeža Františka

Stáť na čele Cirkvi je zodpovednou a náročnou úlohou. Svätý otec potrebuje podporu mnohých modlitieb, aby pod vedením Ducha Svätého mohol vykonávať svoje poslanie a mal k tomu potrebnú múdrosť, silu a zdravie.
NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

NEDEĽA a jej náboženský a sociálny význam AUDIOKATECHÉZA

Nedeľa sa stala súčasťou „weekendu“ a v našom chápaní sa doslova dostala na chvost týždňa. Pre prvých kresťanov to však vždy bol prvý deň, ktorý dával orientáciu pre celý nový týždeň. V tetjo časti sa dozviete o význame a rizikách, ktorým je vystavený Pánov deň nielen zo strany spoločnosti, ale aj v postoji mnohých veriacich.
Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechéza pre rodiny 3: Povolanie rodiny

Videokatechézu publikujeme s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom
Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

Opravme si svoj obraz o Márii Magdaléne

O Márii Magdaléne čítame v Lk 8,2, že z nej Pán Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Mnohí to spájajú s hriechom v sexuálnej oblasti. Evanjeliá však nič také neuvádzajú. V tejto časti podávam pohľad na túto biblickú postavu, ako ho nachádzame v Svätom písme. Prajem Vám príjemné počúvanie.
Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Ako Cirkev naloží so skúsenosťou pandémie

Slovenská spoločnosť a Cirkev má skúsenosť s prvou a druhou vlnou pandémie.
Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza pre rodiny 2: Skutočnosť a výzvy rodín

Videokatechéza je publikovaná s osobným súhlasom Prof. Františka Trstenského, ktorý je jej autorom