Blog

« Späť

Keď padá vzťah, treba ho chytať

Keď padá vzťah, treba ho chytať

Zdá sa, že vzťahy nepožívajú vysokú mienku spoločnosti... Ak by ľudia videli padať vzácnu čínsku vázu, bez váhania by sa väčšina snažila zachytiť ju. Keď vidíme, že sa rozpadá vážny vzťah či manželstvo, zvykneme sa pri tom len prizerať a čakať ako to dopadne.

Väčšinou je ten dopad tvrdý, plný zranení nielen dotyčného páru, ale aj celého okolia a čo je najťažšie- nedá sa ľahko a bez následkov vrátiť späť. Okolo mňa sa rozpadlo veľa vzťahov- žiaľ aj tých manželských. Vtedy som nevedela, čo mám robiť. Teraz myslím, že už trošku tuším...

Náhly pád ?

Poznáte tú vetu: „Všetko bolo v poriadku – a zrazu si začala s iným/ začal piť / začali mať finančné problémy...“ Vieme dobre, že to „ všetko bolo v poriadku“ nemôže byť pravda, a preto je potrebné niečo urobiť už vtedy, keď vidíme, že vzťah sa posúva k priepasti. Povieme si:  „Čo nás do toho, je to ich vec...“ Ale nie je to celkom tak- je to aj naša vec, lebo my to vidíme a oni asi nie a zodpovedný je každý za to, čo má sám urobiť.  Nikdy nie je príjemné vstúpiť do takej veci, ale to, čo môžeme zachrániť, stojí za to.  Ak to nevyjde, potom máme aspoň čisté svedomie, že sme urobili, čo sa dalo.

Modlitby, slová, skutky

Slová nestačia. Skutky nestačia. Modlitby nestačia. Tieto tri veci potrebujeme spojiť. Modlime sa za vzťah našich blízkych a za to, čo a kedy máme povedať a urobiť. Buďme im na blízku, zaujímajme sa o nich a dohovorme im. Keď sa vzťah rozpadá, človek nie je schopný prijímať argumenty svojho partnera, lebo ho vníma ako nepriateľa, ako niekoho, kto ho veľmi zranil a zradil. Od nás ale tie isté argumenty prijať môže. Naša intervencia typu: „Mysli na to, čo bude s vašimi deťmi – predstav si ich birmovku, ich stužkovú, ich svadbu...nikdy  nebudú môcť byť úplne šťastné.“ „Mysli na rodičov, čo im to spôsobí, že sa Ti rozpadne život...“ „Mysli na sviatosti, že Ťa rozvod odlúči od ich prijímania...“ „Spomeň si na to, prečo si si vzala práve tohto človeka- milovala si ho a on miloval Teba. Láska sa naozaj len tak úplne nevytratí – je  to stále ten istý človek.“ „Nestojí Ti niečo z toho za snahu napraviť váš vzťah?“ naozaj môže pomocť.  

Skúsme chytiť vzťah

Nevieme ako ? Nikto asi nevie, ale hľadajme pomoc- hľadajme ozajstnú príčinu. Je šanca, že sa to podarí – máme Ducha Svätého, ktorý nás bude viesť a „Pán za vás bude bojovať, vy sa budete len diviť“ Ex 14,14. Rozchod a rozvod sú často veľmi impulzívne rozhodnutia a nereflektujú ani dĺžku vzťahu, ani jeho záväznosť. Desať ročné manželstvo by sa malo rozchádzať- t.j. mať veľkú snahu aspoň z jednej strany aspoň súvislých 10 mesiacov napraviť vzťah a pokračovať spolu ďalej. V kresťanskom manželstve i vzťahu predsa figuruje ešte jedna osoba – BOH a keď chceme vzťah pomôcť zachrániť, pridávame sa na Jeho stranu.

Funguje to

V posledných mesiacoch som sa ocitla sama i moji priatelia vo viacerých vzťahoch, ktoré sa nás týkali a museli sme to urobiť –varovať, napomenúť, modliť sa, dohovoriť, prísť. A naozaj- tie vzťahy prežili tú hroznú búrku. Teraz sú spolu, sú silnejší, zrelší a šťastní, že sa ich vzťah nerozbil. Nikto nie je sám dosť silný, potrebujeme si pomáhať navzájom. A tak aj v tomto platí: „Neste si vzájomne bremená a tak naplníte Kristov zákon.“Gal 6,2

 

P.S:Existujú situácie, ktoré smerujú k rozpadu vzťahu - viac o nich píšeme v článku: Zvonenie na poplach vo vzťahu

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Prečítajte si tiež: [...] Čítať viac
Odoslané 7.11.2016 17:20.
[...] Táto modlitba má pomôcť ukázať ako sa modliť za záchranu manželstva a ako sa otvoriť Božej pomoci a vedeniu. Drahý Bože, Odovzdávam Ti seba, svojho manžela/manželku a celé manželstvo do Tvojich... [...] Čítať viac
Odoslané 1.5.2017 16:46.
[...] Manželstvo je krásny dar, ktorý chce diabol zničiť. Používa každý spôsob, aby spôsobil aspoň malú trhlinku, cez ktorú by manželov mohol pomaličky, ale predsa úplne odlúčiť. Napriek tomu, je tu Boh,... [...] Čítať viac
Odoslané 1.5.2017 16:46.

Najnovšie články

Dôvera vo vzťahu

Dôvera vo vzťahu

Dôvera je v každom kladnom vzťahu nevyhnutnou súčasťou, žiaľ, bežne vo vzťahoch - a teraz hovorím o tých partnerských, vôbec nebýva samozrejmosťou.
9 Krokov k budovaniu dôvery

9 Krokov k budovaniu dôvery

Dôvera je nevyhnutná pre budovanie dobrých vzťahov, úspešnej spolupráce a kultúry úcty. Bez dôvery láska nedokáže existovať.
Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Nemyslím, že by som bola zo začiatku vyslovene bojko, hoci prejavy ako poriadna tréma, strach zo včiel, z husí, z hlbokej vody a kde aké iné „menšie“ strachy som mala od kedy si pamätám. Nejako som to nikdy neriešila, pretože sa mi to zdalo normálne.
Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu

Strach nevyzerá až tak hrozne, ako v skutočnosti je. Snaží sa nám nahovoriť, že je dobrý a pomáha nám, ba dokonca nás ochraňuje - ale opak je pravdou. Nie – nehovoríme tu o inštinkte, ktorý nás prirodzene varuje pred nebezpečenstvom, ani o bázni- rešpekte pred veľkosťou niekoho či niekoho, ale o tom viac- či menej zväzujúcom a skľučujúcom pocite bezradnosti, bezmocnosti, paniky alebo fóbie.
Modlitba za uzdravenie zo strachu

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Táto modlitba nadväzuje na článok vysvetľujúci jednotlivé kroky potrebné k uzdraveniu zo strachu. Odporúčame ho prečítať ako prvý: Ako sa zbaviť strachu   Drahý Trojjedinný Bože,...
Ako sa modliť za záchranu manželstva

Ako sa modliť za záchranu manželstva

Manželstvo je krásny dar, ktorý chce diabol zničiť. Používa každý spôsob, aby spôsobil aspoň malú trhlinku, cez ktorú by manželov mohol pomaličky, ale predsa úplne odlúčiť. Napriek tomu, je tu Boh, ktorý je verný a stojí za každým manželstvom. Ak Ho do nášho vzťahu zavoláme, dovolíme mu tým, aby nám pomohol.
Modlitba za záchranu manželstva

Modlitba za záchranu manželstva

Táto modlitba má pomôcť ukázať ako sa modliť za záchranu manželstva a ako sa otvoriť Božej pomoci a vedeniu.
Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Príbeh mladej ženy Crystal o záchrane jej manželstva.
Manžel prikrytý modlitbou

Manžel prikrytý modlitbou

Tento blog nepíšem preto, že by som chcela rozdávať rozumy. Pokračujem v písaní, pretože túžim šíriť niečo, čo ma veľmi zasiahlo- posolstvo vety jedného manžela, ktorý napísal predhovor ku knihe svojej manželky a ukončil ho slovami : „Tvoj modlitbou krytý manžel“.
Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.
Pôstna výzva lásky

Pôstna výzva lásky

Pôst pre mnohých evokuje zriekanie sa jedla, zábavy a vecí, ktoré máme radi. Možno to bude znieť veľmi nezvyčajne, ale za pôstom sa skrýva niečo iné ako odriekanie a smutné pohrúženie.
Ako zmeniť toho druhého

Ako zmeniť toho druhého

Chceme pre toho druhého len to najlepšie- či už je to priateľka, manžel, súrodenec, rodič alebo naše dieťa. Vidíme, kde potrebuje zmenu, čo robí zle a aké to má následky. A--- väčšinou aj vieme presne, čo by mal urobiť, aby sa "polepšil", zmenil a napravil. Chceme to preňho z lásky.