Blog

« Späť

Zvonenie na poplach vo vzťahu

Zvonenie na poplach vo vzťahu

Sú situácie, o ktorých vieme, že sú nebezpečné – tak, ako keď sa niekto hrá so zápalkami v stodole plnej suchého sena. Stačí iskrička... Aj vo vzťahoch sa potrebujeme naučiť myslieť dopredu, myslieť na následky.

Robíme rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú zákonite naše životy. Niektoré sú veľmi nebezpečné. Vo vzťahoch sú takými rozhodnutia, ktoré spôsobia nasledovné situácie:

Málo spoločného času

Málo spoločného času a zanedbávanie spoločného času – príliš dlhá pracovná doba, práca na turnusy v zahraničí, časovo náročné koníčky, ktoré nepestuje pár spolu, workoholizmus, neustále uprednostňovanie rodiny priateľov , služby v Cirkvi, zameranosť na stavbu domu, prerábanie bytu ...- vzniká odcudzenie, napätie, citová deprivácia, ktorá končí nenávisťou alebo ľahostajnosťou voči partnerovi, manželskou neverou... Vysoké percento párov sa rozvádza už v prvom roku manželstva- manželstvo musí byť prioritou, inak vás ostatné pohltí. Popri práci musíte mať priestor pre rodinu – pri práci v zahraničí sa najlepšie osvedčilo presťahovať celú rodinu, pri nadmerne zaťažujúcej práci je otázkou času zmena zamestnania alebo kríza v rodine. Workoholizmus je náročné vykoreniť , ale spoločným plánovaním sa to podarí. Rodinu a priateľov budete musieť  niekedy aj sklamať- ak cítite diktatúru, majte sa na pozore a vymedzte hranice čím skôr. Služba v Cirkvi je v poradí až po službe v rodine. Usporiadajte si priority, inak sa vám to vymstí na rodine a to je to posledné, čo by chcel Boh. On nám vždy zorganizuje čas tak, aby sme sa mohli venovať vzťahu a mali aj primeraný čas na službu iným.  Dom a byt budujte spolu- čo robíme spolu- to nás spája, čo robíme sami, to nás síce nemusí rozdeľovať, ale ani nás to nespája a odcudzenie je prvý krok rozpadu vzťahu.

Nebezpečné známosti

Na pracovisku trávime mnoho spoločného času s kolegami- s rovnakým zameraním, rozumieme si... Nejde o chorobnú paranoju, o večné upodozrievanie, ale  „Ten, kto si myslí, že stojí, nech si dáva pozor, aby nepadol.“ 1Kor 10,12 Treba dávať pozor aj na seba a v drvivej väčšine si môžeme vyberať, s kým tráviť čas a radiť sa v práci- je na mieste rozvíjať vzťah na pracovisku s človekom rovnakého pohlavia.  

Mnoho mladých párov má „partiu spoločných priateľov“ ,kde  sa nerešpektuje záväzok vzťahu. Zo spoločných fotiek by ste neprišli na to, kto je čí manžel či priateľka, pretože na každej fotke je vyobjímaný a vybozkávaný niekým iným... Že je to len zo žartu? Nemyslím, že by to bolo až také vtipné, že väčšina prípadov nevery sa týka vzťahov s najbližšími priateľmi a aféry na pracovisku.  Mať priateľov je dôležité, ale vzťahy s nimi by mali mať jasné hranice – prejavy náklonnosti ako bozky, objatia, sedenie na kolenách, nosenie na rukách..., by mali patriť iba partnerovi, rovnako ako tanec, ktorý by mal patriť iným iba úplne výnimočne. Pri ňom predsa preskočí iskra tak ľahko...

 

Láska iba jedným smerom

Volá sa to medvedia služba – pomoc, ktorá ti nakoniec nepomôže, ale ublíži... Ak si myslíme, že nášmu partnerovi najlepšie pomáhame tým, že všetko robíme za neho, už šoférujeme po diaľnici do priepasti vzťahu. Vo vzťahu musíme mať obaja povinnosti aj práva, musíme obaja rovnako dávať aj prijímať. Keď robíme všetko za toho druhého, možno sa nám nezdá, že mu vytvárame priestor, aby mal viac času v práci s kolegyňkou, s kamarátmi pri pive a poháriku, viac času na facebook, kde si dobre početuje s fešnými kamarátmi, ktorí akurát majú čas a potom aj zájdu na kávičku...Alebo toho svojho partnera jednoducho len naučíš a budeš mu tolerovať, že bude zameraný len na seba- na svoju prácu, koníčky, imidž... Raz ťa to omrzí – zvlášť keď sa k nemu či k nej pridá zopár vašich detí. Ak sa Ty trénuješ v neustálej obete a svojho partnera v neustálej ľahostajnosti, je na čase to zmeniť, lebo v takom vzťahu sa Ti veru nebude dlho páčiť.

 

Čo s tým, ak sa nás to týka ?

Moje 3 rady:

1.       Modli sa

2.       Poraď sa

3.       Komunikuj

Veľa požehnania nám všetkým vo vzťahoch, v úprimnosti a zodpovednosti jeden za druhého !

Prečítajte si tiež:   Keď padá vzťah, treba ho chytať

Vnútorné zranenia nielen vo vzťahu

10 dôvodov prečo počkať so svadbou

 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Buďte požehnaná, za vaše vzácne príspevky!
Odoslané 12.11.2016 18:44.
Pani Anka,
veľké ďakujem a Vy ste pre mňa inšpiráciou a povzbudením emoticon
Odoslané 22.11.2016 13:39 ako reakcia na Anna Vaclavova.

Najnovšie články

Dôvera vo vzťahu

Dôvera vo vzťahu

Dôvera je v každom kladnom vzťahu nevyhnutnou súčasťou, žiaľ, bežne vo vzťahoch - a teraz hovorím o tých partnerských, vôbec nebýva samozrejmosťou.
9 Krokov k budovaniu dôvery

9 Krokov k budovaniu dôvery

Dôvera je nevyhnutná pre budovanie dobrých vzťahov, úspešnej spolupráce a kultúry úcty. Bez dôvery láska nedokáže existovať.
Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Život, v ktorom strach nemá miesto - skutočný príbeh

Nemyslím, že by som bola zo začiatku vyslovene bojko, hoci prejavy ako poriadna tréma, strach zo včiel, z husí, z hlbokej vody a kde aké iné „menšie“ strachy som mala od kedy si pamätám. Nejako som to nikdy neriešila, pretože sa mi to zdalo normálne.
Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu

Strach nevyzerá až tak hrozne, ako v skutočnosti je. Snaží sa nám nahovoriť, že je dobrý a pomáha nám, ba dokonca nás ochraňuje - ale opak je pravdou. Nie – nehovoríme tu o inštinkte, ktorý nás prirodzene varuje pred nebezpečenstvom, ani o bázni- rešpekte pred veľkosťou niekoho či niekoho, ale o tom viac- či menej zväzujúcom a skľučujúcom pocite bezradnosti, bezmocnosti, paniky alebo fóbie.
Modlitba za uzdravenie zo strachu

Modlitba za uzdravenie zo strachu

Táto modlitba nadväzuje na článok vysvetľujúci jednotlivé kroky potrebné k uzdraveniu zo strachu. Odporúčame ho prečítať ako prvý: Ako sa zbaviť strachu   Drahý Trojjedinný Bože,...
Ako sa modliť za záchranu manželstva

Ako sa modliť za záchranu manželstva

Manželstvo je krásny dar, ktorý chce diabol zničiť. Používa každý spôsob, aby spôsobil aspoň malú trhlinku, cez ktorú by manželov mohol pomaličky, ale predsa úplne odlúčiť. Napriek tomu, je tu Boh, ktorý je verný a stojí za každým manželstvom. Ak Ho do nášho vzťahu zavoláme, dovolíme mu tým, aby nám pomohol.
Modlitba za záchranu manželstva

Modlitba za záchranu manželstva

Táto modlitba má pomôcť ukázať ako sa modliť za záchranu manželstva a ako sa otvoriť Božej pomoci a vedeniu.
Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Zachránené manželstvo - Crystalin príbeh

Príbeh mladej ženy Crystal o záchrane jej manželstva.
Manžel prikrytý modlitbou

Manžel prikrytý modlitbou

Tento blog nepíšem preto, že by som chcela rozdávať rozumy. Pokračujem v písaní, pretože túžim šíriť niečo, čo ma veľmi zasiahlo- posolstvo vety jedného manžela, ktorý napísal predhovor ku knihe svojej manželky a ukončil ho slovami : „Tvoj modlitbou krytý manžel“.
Ako sa Boh stará

Ako sa Boh stará

Boh má rôzne spôsoby ako nás posunúť správnym smerom a urobiť v našom živote niečo veľké, na čo by sme si my nikdy netrúfli. A hoci ako vždy - je to to najlepšie, čo sa nám mohlo stať, len ťažko by sme sa dali na to prehovoriť. V tomto skutočnom príbehu si použil male 13 ročné dievčatko a jej 3 súrodencov, aby kompletne zmenil život ôsmim ďalším ľuďom vrátane ich rodičov.
Bohu dala 3 týždne

Bohu dala 3 týždne

Nie je bežné, aby ľudia kládli ultimátum Bohu, Vicky Duffy bola ale zúfalá zo svojho života v depresii a navyše - neveriaca.
Boh neopúšťa

Boh neopúšťa

Môže sa zdať, že je koniec. Všetky možnosti sme vyčerpali a už neostáva nič. Ale Boh neopúšťa nikdy a vždy má záložný záchranný plán. Záleží mu na každom z nás a aj v tých najťažších situáciách je prítomný s novou nádejou a riešením. O tom je aj svedectvo mladej ženy Ginny z Midwest USA:
Veľký týždeň: Pôst dôvery

Veľký týždeň: Pôst dôvery

„Láska všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.“ Dá sa to? Zniesť ďalšiu bolesť, sklamanie, skúšku, stratu? Veriť, keď sa zdá- a to úplne, že niet riešenia, nádeje a šance? Vydržať to, prežiť a prechádzať cez skutočné „peklo“?
5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

5.pôstny týždeň: Pôst dobrých myšlienok

"Láska nie je nehanebná, nerozčuľuje sa a nemyslí na zlé." Skutky začínajú v mysli.
4. pôstny týždeň: Pôst pokory

4. pôstny týždeň: Pôst pokory

"Láska sa nevypína,nevystatuje a nie je sebecká." Kor 13,4 Úprimná a skutočná láska je skromná, nenadutá, miluje a robí dobro nezištne. Samozrejme, každý z nás túži po uznaní, pekných slovách a hoci sme akokoľvek vyrovnaní a silní, kritika nás zamrzí.
3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

3.pôstny týždeň: Pôst dobroprajnosti a boj proti závisti

"Láska nezávidí." Mnoho ľudí si myslí, že závisť sa ich netýka. Keď sa ale položí otázka v znení: "Dokážeš sa úprimne tešiť z úspechu iných?", ich presvedčenie sa rýchlo zmení.
2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

2.pôstny týždeň: Pôst dobrotivosti

Nie je nič krajšie ako mať milé srdce - srdce plné milosti, dobroty, lásky. Prvým krokom je byť trpezlivý a zdržať sa neláskavých prejavov- kritiky, negatívnych giest, mimiky, sarkazmu, irónie, neúctivých prejavov. Druhým krokom je prejaviť dobrotivosť.
Pôstna výzva lásky

Pôstna výzva lásky

Pôst pre mnohých evokuje zriekanie sa jedla, zábavy a vecí, ktoré máme radi. Možno to bude znieť veľmi nezvyčajne, ale za pôstom sa skrýva niečo iné ako odriekanie a smutné pohrúženie.
Ako zmeniť toho druhého

Ako zmeniť toho druhého

Chceme pre toho druhého len to najlepšie- či už je to priateľka, manžel, súrodenec, rodič alebo naše dieťa. Vidíme, kde potrebuje zmenu, čo robí zle a aké to má následky. A--- väčšinou aj vieme presne, čo by mal urobiť, aby sa "polepšil", zmenil a napravil. Chceme to preňho z lásky.