Blog

« Späť

Deti manželstvo NEničia- nezrelosť a egoizmus áno

Deti manželstvo NEničia- nezrelosť a egoizmus áno

Za posledný rok som zachytila viacero videokurzov a seminárov s titulmi „Nenechajte deti zničiť vaše manželstvo“ alebo „Aby deti nezabili vašu partnerskú lásku“... Chápala som približne, čo v nich autori budú chcieť povedať, a že chcú najpravdepodobnejšie len pomôcť. Úprimne sa musím priznať, že ma desili počty lajkov pod tými príspevkami a pýtala som sa samej seba, či to nechať tak alebo by bolo na mieste pridať jeden pohľad z inej strany... Ale aj kvôli vlastným deťom píšem tento blog, aby som vyjadrila, že láska, manželstvo a deti stoja na tej istej strane a bojovať treba proti niečomu inému.

Spomínané kurzy zvyknú zrejme dávať rady ako si zachovať romantickú lásku, chodiť na rande a nezabúdať na manželstvo kvôli starostlivosti o deti. To všetko sú fajn a dôležité rady, ktoré môžete počuť aj z mojich vlastných úst. ALE nie v postoji proti deťom alebo akoby deti boli veľké nebezpečenstvo a nepriatelia, ktorí  ohrozujú manželstvo a vysávajú z neho život, pohodu a všetko krásne.

Práve naopak-deti prinášajú ešte viac života a krásnych chvíľ

Možno tento článok práve číta pár, ktorý už týždeň nespal, lebo bábätku išli zúbky. Alebo si neoddýchli už niekoľko mesiacov, lebo ich ratolesť má kombináciu refluxu a koliky a povedia si, že asi neviem, aké náročné chvíle zažívajú. Alebo si mamina prváčika pomyslí, že nemám potuchy, aká „zábava“ je robiť čiarky a čítať 5x ten istý text... (verte mi, dobre vám rozumiem a súcitím s vami :) ). A sú ešte iné oveľa závažnejšie veci- keď adolescent sústavne klame, možno kradne, keď je dieťa závislé, keď sa psychicky zrúti ...keď má nevyliečiteľnú chorobu.

Do extrému

Práve to posledné má nútilo znova a znova pýtať sa otázku: Povedali by rodičia ťažko chorého dieťaťa, že im zničilo manželstvo? Tí, ktorí rande pravidelne trávia v čakárni nemocnice a namiesto výročia oslavujú každú správu o možnom účinnom lieku? Tí, ktorí si pôžičku neberú na nové auto, dovolenku alebo nábytok, ale na operáciu v zahraničí...

Poznám takých rodičov. Poznám ich viacero. Poznám takých, u ktorých po zistení diagnózy, nasledoval onedlho odchod životného partnera za niekým iným (väčšinou mladším a zdravým).  Nesúdim- len konštatujem. Často kvôli vlastnej nezrelosti nedokážeme vytrvať v dobrom. Často kvôli vlastnému sebectvu nechceme robiť, čo je správne. A myslím, že každý z nás si vie predstaviť situácie, keď sa mohol zachovať lepšie...

Na druhej strane poznám takých, ktorých manželstvo sa ešte viac spevnilo, prečistilo. Keď sa na nich dívate, napĺňa vás úžas. Je to akoby ste pozorovali živý pamätník lásky. Ich láska je taká čistá, veľavravná hoci bez slov, inšpirujúca. Určite nie je bez nedorozumení, hádok, bez sĺz... ale je skutočne hlboká a nesebecká-pravá láska, ktorú spoznáte, aj keď sa vyskytuje bez ružových lupienkov, romantickej hudby a perfektnej selfie. Takí vám povedia, že práve to dieťa, v ich manželstve i v celej rodine vytvorilo kruh lásky a učí ich milovať, radovať sa a vedieť, čo je dôležité.

DETI NENIČIA MANŽELSTVO, NAPĹŇAJÚ HO

Deti NENIČIA manželstvo, naša nezrelosť a egoizmus áno. Deti dokážu nastaviť parádne veľké a čisté zrkadlo- vidíme sa a zažívame sa takí, akí sme. Deti z nás nerobia kričiace monštrá, ani zaneprázdnených zabezpečovateľov rodín alebo bizi domáce gazdinky. Tie zložky našej osobnosti sme si v nás vypestovali už dávno predtým a skôr či neskôr by sa ukázali aj bez detí. Rozchádzajú a rozvádzajú sa aj páry bez detí a najčastejšie preto, že sa niekomu nechce čosi zmeniť či prispôsobiť, niekomu nestojí za to o vzťah bojovať alebo len nie sme ochotní sa počúvať a hľadať spoločnú cestu. 

Deti z rovedených manželstiev trpia stálym presvedčením, že to ONI zničili rodičom manželstvo a ak by nebolo ich, rodičia by sa nerozviedli. A čo im na to hovoria odborníci , keď navštevujú poradne? Hovoria stále dookola: "Nie vy ste rodičom zničili manželstvo, vaši rodičia mali medzi sebou INÉ problémy, ktoré viedli k rozvodu.  Ty/ vy nie ste príčinou rozchodu." Bolí ma srdce, keď si predstavím také dieťa, ktoré toto prežíva a následne si prečíta názov spomínaných seminárov...

Deti majú skutočne schopnosť rodičov spájať a sceľovať. Keď sa manželia objímajú, deti sa k nim pridajú, keď si manželia nerozumejú, deti sa snažia dať všetko do poriadku. Rodičovstvo je veľká PRÍLEŽITOSŤ DOZRIEŤRÁSŤ V NESEBECKEJ LÁSKE.

Veď- ak sa nemýlim, to je aj poslanie manželstva- stále viac rásť v PRAVEJ láske .

Manželstvo a deti stoja na tej istej strane, nie proti sebe. Ak niekto niečo ničí- je to stále  hriech a diabol. Proti nim by sme mali bojovať a manželstvo a deti chrániť. 

S vďakou Nebeskému Otcovi venované všetkým deťom :) a všetkým manželom na ceste k pravej láske.

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Čo si myslíte o tejto veci Vy? Nechajte nám komentár.

Obrázok zdroj: https://peteandrachaelherschelman.com/