Upratovanie kostola

MANUÁL K upratovaniu kostola

-----------------------------------------

MANUÁL NA STIAHNUTIE

-----------------------------------------

Ďakujem všetkým ochotným ľuďom, ktorí upratujú náš kostol.

 

Upratovacie skupiny si sami určia, či si rozdelia služby podľa domov, alebo podľa ľudí. Služba pri upratovaní kostola sa dotýka farníkov z Novote od 15 rokov do 60 rokov. Pomôcť môžu samozrejme aj starší, ak im to zdravotný stav dovolí. Do upratovania zapájajme aj chlapcov a mužov. 

 

Mopy, metly a iné náradie na upratovanie sa nachádzajú vo veži. Vysávače sú v kumbálku v chodbičke kostola (pri spovedelnici pána farára) a čistiace prostriedky a chémia v kumbálku blízko pri vnútorných dverách na chór.

Na začiatku  mesiaca treba skntrolovať sáčky vo vysavačoch.  Sáčky na opakované použitie sa vysypú, jednorázové sa vyhodia a nahradia novým.

Voda sa naberá v sakristií. Pod umývadlom sú ventily na teplú aj studenú vodu, aby sa pohodlne naberala do vedra.

Špinavá voda sa NEVYLIEVA do umývadla, ale vonku do trávy alebo pod tuje.

 

Kostol: Koberce treba povysávať, podlahu umyť s mopom, kľakátka pretreť vlhlou handrou, V laviciach, miesto na odkladanie modlitebných knižiek pretrieť aspoň 2krát za mesiac vlhkou handrou.  Sklá na dverách čistíme prípravkom na okná.

Pozor na sochy a svietniky: je prísne zakázané používať vlhké handričky alebo chemické prostriedky, lebo odíde polychrómia!!!

Sakristia: povysávať koberce a zmyť podlahu, vysypať smetné koše. Po skončení upratovania umyť umývadlo a utrieť podlahu pod ním.

Chór: Vlhkým mopom treba umyť schody a podlahu na chóre.

Toalety: treba použiť dezinfekčnú chémiu. (savo, domestos...), vysypať smetné koše. Toaletný papier, utierky a tekuté mydlo dopĺňa pán farár, treba mu len oznámiť, ak niečo chýba. 

Schody pred kostolom: Raz do týždňa pozametať, ak je potrebné tak aj viackrát. (podľa potreby umyť vodou a metlou)

Ak by niečo z vyššie spomenutých vecí chýbalo, treba to len oznámiť pánovi farárovi, alebo zodpovednému človekovi.

Pred Vianocami, Veľkou nocou a odpustovou slávnosťou urobiť generálne upratovanie, ktoré zahŕňa okrem vyššie spomínaných činností aj utieranie prachu vo všetkých priestoroch kostola, ometanie pavučín, čistenie kobercov,  utieranie prachu na obrazoch, na sochách (suchou handričkou).

 

INFORMÁCIE PRE VEDÚCU UPRATOVACEJ SKUPINY

Vedúca upratovacej skupiny nech je mladá žena, najlepšie vo veku 30 až 45 rokov, z danej skupiny.  Vedúca skupiny sa mení každý rok. Po ukončení služby upratovania odovzdá evidenciu a podklady nasledujúcej vedúcej skupiny. 

 

Pred začiatkom upratovacieho mesiaca odporúčam skontrolovať stav čistiacich prostriedkov. V prípade ak niečo chýba, treba to len oznámiť pani kostolníčke Helene.

 

Treba skontrolovať, či je vo vysávači KARCHER založený sáčok. Papierový sáčok, ak je plný sa vyhadzuje, ak je plátený, treba sa pozrieť, či je vysypovací alebo jednorázový.

 

Kľúče od kostola sa požičiavajú od niektorej pani kostolníčky, alebo od kňaza.

 

 

Kontakt na pána farára:                              0904 575 829

Kontakt na pani kostolníčku Justínu:         0915 803 475

Kontakt na pani kostolníčku Helenu:          0911 764 235

Kontakt na správcu vysávačov:                  0940 994 930