« Späť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 3.časť

Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe prosíme. Boh je dobrý Otec, ktorý dáva dobré veci svojim deťom, prečo nám niekedy nemôže dať to, čo ho žiadame?

Tento článok je posledným zo série článkov:

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 1.časť

Prečo nám Boh niekedy nedá dobrú vec, o ktorú prosíme 2.časť

Problém č.6: Modlíme sa za jedno, ale robíme druhé

Modliť sa za jednu vec a robiť pritom vedome a dobrovoľne vec opačnú, nám veru neprinesie, čo by sme chceli. Žena s rizikovým tehotenstvom sa modlí o ochranu dieťaťa, ale ďalej chodí do práce, napriek tomu, že lekár jej to neodporúča a finančne si môže dovoliť ostať doma. Keď dôjde k spontánnemu potratu, nechápe, ako sa to mohlo stať... Rodičia sa modlia, aby ich deti nepadli do problémov s nečistotou. Každý večer ale spolu s nimi bez problémov pozerajú filmy, v ktorých sú nevhodné scény. Keď zistia, že história ich prehliadača je plná stránok so zlým obsahom, čudujú sa, ktorý kamarát ich naviedol... Človek, ktorý pred rokmi prekonal rakovinu pľúc, opäť začne fajčiť, keďže už je zdravý. Keď znova ochorie, hnevá sa, prečo on musí  s touto zákernou chorobou znova bojovať...  Naše činy musia podporovať úmysel, za ktorý sa modlíme. Ak sa nechceme točiť v bludnom kruhu, musíme prestať robiť to, čo nás do neho opakovane vťahuje. Začiatok úspechu je uznať aj svoju časť viny, oľutovať ju a snažiť sa konať opačným spôsobom, potom sa veci začnú rozmotávať niekedy rýchlejšie ako len dúfame.

 

Problém č.7: Nevážime si víťazstvo „na druhej strane“

Keď sa modlíme, chceme vidieť výsledky a tie chceme vidieť najlepšie hneď. Ak sa vytrvalo s dôverou modlíme, využívame moc sviatostí, nerobíme vedome a dobrovoľne to, čo by „sabotovalo“ výsledok, za ktorý sa modlíme a nič sa nedeje, môže ísť najpravdepodobnejšie o problém skutočne srdca zatvrdnutého voči Bohu. Človek si rokmi môže vypestovať takú zatvrdnutosť, pýchu, neodpustenie, závislosť..., že i na smrteľnej posteli odmietne kňaza, odmietne zmierenie s blížnym, odmietne odprosiť či oľutovať, čo urobil, nevzdá sa závislosti ani za cenu života. Boli naše modlitby potom zbytočné? Božie slovo hovorí, že „Ak sme neverní, on ostáva verný, lebo seba samého zaprieť nemôže.“ (2 Tim 2, 12 – 13). Sú situácie, keď na stane viditeľného sveta sme akoby prehrali, nedočkali sme sa vytúženej zmeny, ale tu sa život nekončí. Na „druhej strane“, kde začína večný život, tam už diabol nemá podobu pozlátka, tam ho človek stretne ako obludu s cieľom zničiť ho. A Boh, ten už nie je skrytý, ukáže sa v plnej sláve a kráse, s láskou a mocou, ktorý ochráni svoje deti. Mnohokrát smútime za nenarodenými detičkami, ktoré sa nepodarilo zachrániť, nad blížnymi, ktorí sa neuzdravili, ale „na druhej strane“ už zažívajú víťazstvo, zdravie, plnosť života. Niekedy sa nám nechce zodvihnúť oči od tých pár rokov, ktoré trávime tu na zemi a zahľadieť sa na večnosť v Bohu. Každá jedna modlitba má zmysel, má večnú hodnotu. Pre nás, aj pre našich blízkych. Načo to trápenie a utrpenie? Na to, že hoci je to trápenie dielom zlého, Boh ho použije na naše dobro v tomto veku i v budúcom. A môžeme si byť istí- nie vždy sa nám páči život so všetkými jeho bolesťami, ale ten večný sa nám páčiť bude, a preto sa oň oplatí bojovať- a bojovať oň sa dá len teraz: tu na zemi, a potom po dobrom boji sa budeme tešiť z toho, čo „Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú." 1Kor2,9 Apoštoli zomierali mučeníckou smrťou. Znamenalo to pre nich prehru? Určite nie! Teraz sedia na trónoch po pravici a ľavici Ježiša Krista a ich smrť priniesla zrod a pevné základy silnej Božej Cirkvi.

©Moja Komunita

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
[...] Sú prosby, o ktorých s istotou vieme, že sú dobré: prosíme o dar viery, prosíme o záchranu manželstva, o oslobodenie človeka zo závislosti...napriek tomu, nie vždy dostaneme, o čo v modlitbe... [...] Čítať viac
Odoslané 30.4.2019 15:01.
Dôvera a túžba po dieťatku

Dôvera a túžba po dieťatku

Dva skutočné príbehy so spätným pohľadom na čakanie na dieťa.
Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dôvera a túžba po životnom partnerovi

Dva skutočné príbehy o čakaní na toho pravého/ tú pravú.
Modlitba za dôverujúce srdce

Modlitba za dôverujúce srdce

Drahý Bože, odovzdávam Ti moju túžbu po ____________________ .   Verím, že ma miluješ a robíš pre mňa a mojich blízkych len dobré. Pomôž mi rozumieť, čo ma touto situáciou...
Modlitba za dobrotivé srdce

Modlitba za dobrotivé srdce

Dobrý Bože, Ty si vždy dobrý ku všetkým bez ohľadu na to, či si to zaslúžia. Aké ťažké je mi milovať tých, ktorí mi ublížili alebo tých, ktorí sa ku mne správajú nepriateľsky. Ty však...
Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021

Hľa, vystupujeme do Jeruzalema“ (Mt 20, 18) Pôstne obdobie: čas na obnovu viery, nádeje a lásky
nšpirácia pravej lásky priamo od sv. Valentína

nšpirácia pravej lásky priamo od sv. Valentína

Niekto tvrdí, že tento sviatok neznáša a má ho plné zuby, niekto sa čuduje kde sa tu (asi z Ameriky) zas nabral, niekoho však 14.február privedie k osobe sv. Valentína- k inšpirácii pravej obetavej lásky.
Neplánované dieťa nemusí byť nechcené

Neplánované dieťa nemusí byť nechcené

Každé dieťa je obrovský Boží dar. Počatie každého dieťatka je hotový zázrak, predsa sa niekedy žena či manželský pár akosi nedokáže na fakt, že čakajú bábätko, pozerať hneď tak s nadšením. Ľudia sú rýchli do odsudzovania a posudzovania, ale to nechajme na Boha. My sa poďme pozrieť na to, ako môže zaskočený pár či žena začať s radosťou očakávať nový život.
Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Každý deň na sv. omši s Mojou Komunitou

Vďaka spolupráci sa podarilo na Mojej Komunite vytvoriť zoznam takmer 70 farností, z ktorých si môžete pozrieť priamy prenos sv. omše každý deň.
Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

Víťazstvo nad alkoholizmom v rodine

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 Alkoholizmus v rodinách dokáže narobiť neskutočné trápenie a rany na duši i tele. Ježiš Kristus je však mocnejší aj ako tento problém.
Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Zmeň svoju mentalitu obete na mentalitu víťaza

Ublížil Ti niekto neprávom? Nedostáva/lo sa Ti dostatok lásky, pozornosti, ochrany, pochopenia? Si obeťou traumy, psychického, fyzického, sexuálneho zneužívania? Zažil/a si zradu, opustenie rodičom, partnerom, neochotu pomôcť od najbližších, šikanu, výsmech, nezáujem od autorít a ľudí, ktorí mali moc ovplyvniť Tvoj pokrok? Ak áno, môžeš byť v pokušení prisvojiť si zmýšľanie obete, ktorým sa nakoniec úplne zničíš.
Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

Ako pomôcť iným prekonať alkoholizmus

V článku 10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu sme si vysvetlili, že ak chceme pomôcť závislým ľuďom, musíme najprv pochopiť príčinu, prečo začali piť.
10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

10 hlavných príčin, prečo ľudia podľahnú alkoholizmu

Alkoholizmus je závislosť pozostávajúca zo závažnej príčiny, prečo človek chce piť a návyku, pre ktorý nemôže prestať piť.
Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

Modlitba za oslobodenie od závislosti na alkohole

„Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom.“ Sk 16,31 "Lebo Bohu nič nie je nemožné." Lk 1,37
Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Jána Pavla II.

Modlitba za rodinu Pane, ty si Otcom každej rodiny na Zemi, ty si Otcom všetkých ľudí. Daj, skrze tvojho Syna, Ježiša Krista, ktorý sa pre nás stal človekom a skrze Ducha Svätého,...
Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať skutkami od Alície Lenczewskej

„Milovať skutkami znamená múdro slúžiť a pomáhať- podľa mojej vôle, aby si neupadla do krajnosti, ktorá by zničila tvoju dušu. Každú biedu nevyriešiš, pretože máš len dve ruky. Slúž preto...
Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať slovami od Alície Lenczewskej

„Milovať slovami znamená nerozsievať okolo iných to, čo je zlé. Neopakuj to, čo vieš, čo si videla a spoznala z ľudskej biedy svojich blížnych- blízkych aj vzdialených. A nesťažuj...
Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

Čo znamená milovať myšlienkami od Alície Lenczewskej

„Milovať myšlienkami znamená ponoriť do milosrdenstva každé zlo a slabosť, ktoré vidíš vo svojom blížnom a o ktorom sa dozvieš- modliť sa, odpúšťať a túžiť po tom, aby blížny vstal.
Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Dobrá správa pre mamy, ktoré sú samé na výchovu

Úloha otca je nezastupiteľná a je to práve Boh, kto otca ustanovil na to, aby bol hlavou rodiny, zabezpečoval ju a chránil. Čo ak ale otec v rodine pre rôzne dôvody chýba: náhla smrt‘, práca vyžadujúca odlúčenie hoci aj na rok, ale i opustenie rodiny otcom alebo najčastejšia neprítomnosť otca vo výchove, hoci je prítomný, ale o výchovu sa nezaujíma, nie je ochotný sa na nej podieľať alebo ju dokonca sabotuje?
Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Uzdravenie v mojom živote a nová práca

Nemôžeme si hovoriť: ,,to sa nedá, toto už lepšie nebude“ alebo ,,ja mám vždy takú smolu.“ Takými rečami dávame ,,zelenú“ zlému a jeho cieľom je škodiť a zabíjať. Je preto dôležité každý deň hovoriť verše zo Svätého písma a vyhlasovať ich pre seba a pre svoje rôzne oblasti v živote a s vierou čakať na zmenu. Všetky modlitby sú vypočuté, musíme sa len modliť s vierou. A tak ďakujem Bohu za jeho lásku, milosrdenstvo a oddanosť.
Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Modlitba sv. Gertrúdy Veľkej za duše v očistci

Sv. Gertrúda Veľká ako jedna z prvých zanechala písomné zmienky o víziách a návštevách duší z očistca. Po skončení tejto krátkej modlitby mala vždy obraz mnohých duší odchádzajúcich z očistca do neba.