V poslednej dobe- zdá sa mi, že častejšie ako predtým, sa stretávam s výzvami o zapojenie do modlitbových reťazí a trochu ma mrzí, že niektoré akoby sa s niečím pomiešali...
Nemiešajme modlitbu s poverami
„Modlitbové reťaze“ typu pomodli sa 10 x danú modlitbu a potom ju pošli ďalším 10 ľuďom a budeš mať (zdravie, bude sa ti dariť....) sa míňajú úplne účelu modlitby. Modlitba je založená na viere v Boha – a nie na POVERE, že ak splním daný postup, niečo mi to prinesie- to už nie je modlitba, ale okultná praktika. Modlitba je to „staré známe“: rozhovor s Bohom- je to vzťah a nie počet slov.
Čím viac, tým lepšie?
Ak si myslíme, že vytvoríme excellovskú tabuľku, do ktorej sa dopíše čo najviac ľudí a tým viac požehnania získame pre danú vec, obávam sa, že sme na veľkom omyle. Ježiš hovoril o dôležitosti modlitby spoločenstva- ale to spoločenstvo má byť zjednotené v Jeho mene. To, že budeme zapísaní v jednej tabuľke neznamená jednotu. Verím, že Ježiš naschvál použil „Keď sa dvaja-traja budú spoločne modliť“ a nie keď sa určité percento z mesta, alebo keď sa aspoň 20 ľudí modlí...Použil malý počet, aby zdôraznil, že nezáleží na počte ľudí, ale úprimnej viere a dare spoločenstva. Zradnosť „rozpisov“ tkvie totiž presne v tom, že sa ľudia nezameriavajú na vieru v Boha, ale na vieru v množstvo ľudí a počet hodín či dní. Úprimne si musíme priznať, že čas od času naša viera, zvlášť v ťažších časoch, zvykne kolísať, a preto sa potrebujeme navzájom, aby sme si pripomínali, kto je Ten, v ktorého veríme, povzbudzovali sa a dôverovali.
Boh nepotrebuje UPROSOVANIE
Ku koncu sa dostávame k tomu najpodstatnejšiemu: Boh nie je pyšný vladár na tróne, ktorý sa vyžíva v trápení biednych ľudí. Boh je DOBRÝ OTEC, ktorému na nás záleží. Nebaví sa na tom sa , že nás chce naťahovať a nechce nám dať, čo potrebujeme. Ako veľa viery máme v jednoduchú mikrovlnku – denne bez pochýb vkladáme do nej jedlo a vyberáme ho s istotou, že bude ohriate (nehovorím ako veľmi rovnomerne). Keď sa pozrieme na našu istotu po tom, čo niečo vložíme do Božích rúk...môžeme vidieť, že možno máme medzery v tom, aký Boh je a ako koná. Nie sme si istí v tom, že je dobrý, miluje nás, chráni nás. Viera v Boha odráža náš vzťah s Ním- to, ako Ho poznáme, ako Mu sme potom schopní dôverovať a ako sme Mu potom poslušní. Táto viera je to, čo prenáša vrchy. S ňou sa máme modliť.
“A dostanete všetko, o čo budete s vierou prosiť v modlitbe.” Mt 21,22
Tak načo tá vytrvalosť?
Ak hovoríme o vytrvalosti v modlitbe, hovoríme o nej preto, že v duchovnom svete existuje neustály duchovný boj. V knihe proroka Daniela čítame: „Neboj sa, Daniel! Od prvého dňa, čo si si upriamil srdce, aby si pochopil a pokoroval sa pred svojím Bohom, sú vyslyšané tvoje slová .” Dan 10,12 Dozvedáme sa však, že odpoveď dostal Daniel až o 3 týždne, kvôli duchovnému boju. Z našej strany sú v tomto boji účinnými nástrojmi viera v Boha a Božie Slovo- nIe rozpis a 100 pochybujúcich ľudí.
Na úmysle záleží!
Už veľmi dávno sa robili rozpisy ľudí na adorácie. Dalo by sa povedať, že to boli prvé modlitbové reťaze. Ich cieľom bolo TRÁVIŤ ČAS S BOHOM- byť s Ním a spoznávať Ho. Tento spôsob je veľmi biblický a môžeme ho vidieť už v starom zákone, kde mali služby v chráme podelené chrámoví služobníci na celých 24 hodín. Kajúcne modlitby – s úmyslom odprosiť Boha za hriech a neprávosť, ktorá sa robí v národe či v meste, majú tiež základ vo Svätom Písme. Ak chceme vytvoriť modlitbovú reťaz za nejaké podujatie- malo by to byť s úmyslom počúvať Boha, čo nám On o danej veci hovorí, ako nás vedie a často nám sám ukazuje, za čo je potrebné sa prihovárať. Veľmi prirodzene začneme Boha chváliť za to, čo chystá a aký je dobrý – nie ako to býva v opačnom poradí, že začneme Boha chváliť trošku so zámerom, že Ho chceme uchlácholiť, podplatiť lichôtkami a potom si vydobyť nejaké to požehnanie.... Ak sa modlíme za nejakého človeka a jeho situáciu, mali by sme sa modliť s presným zámerom, aby mu bola daná vec na spásu a Bohu na Slávu. Modlime sa s vierou v Boha -Otca, všemohúceho, s láskou, ochotní počúvať Boha a modliť sa citátmi Božieho Slova, ktoré budú účinné v jeho duchovnom boji.
„Ak sa srdce nemodlí, potom sa jazyk márne namáha“ Sv.Bernard zo Sieny
Zdroj obrázkov: internet