Blog

« Späť

Zvonenie na poplach vo vzťahu

Zvonenie na poplach vo vzťahu

Sú situácie, o ktorých vieme, že sú nebezpečné – tak, ako keď sa niekto hrá so zápalkami v stodole plnej suchého sena. Stačí iskrička... Aj vo vzťahoch sa potrebujeme naučiť myslieť dopredu, myslieť na následky.

Robíme rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú zákonite naše životy. Niektoré sú veľmi nebezpečné. Vo vzťahoch sú takými rozhodnutia, ktoré spôsobia nasledovné situácie:

Málo spoločného času

Málo spoločného času a zanedbávanie spoločného času – príliš dlhá pracovná doba, práca na turnusy v zahraničí, časovo náročné koníčky, ktoré nepestuje pár spolu, workoholizmus, neustále uprednostňovanie rodiny priateľov , služby v Cirkvi, zameranosť na stavbu domu, prerábanie bytu ...- vzniká odcudzenie, napätie, citová deprivácia, ktorá končí nenávisťou alebo ľahostajnosťou voči partnerovi, manželskou neverou... Vysoké percento párov sa rozvádza už v prvom roku manželstva- manželstvo musí byť prioritou, inak vás ostatné pohltí. Popri práci musíte mať priestor pre rodinu – pri práci v zahraničí sa najlepšie osvedčilo presťahovať celú rodinu, pri nadmerne zaťažujúcej práci je otázkou času zmena zamestnania alebo kríza v rodine. Workoholizmus je náročné vykoreniť , ale spoločným plánovaním sa to podarí. Rodinu a priateľov budete musieť  niekedy aj sklamať- ak cítite diktatúru, majte sa na pozore a vymedzte hranice čím skôr. Služba v Cirkvi je v poradí až po službe v rodine. Usporiadajte si priority, inak sa vám to vymstí na rodine a to je to posledné, čo by chcel Boh. On nám vždy zorganizuje čas tak, aby sme sa mohli venovať vzťahu a mali aj primeraný čas na službu iným.  Dom a byt budujte spolu- čo robíme spolu- to nás spája, čo robíme sami, to nás síce nemusí rozdeľovať, ale ani nás to nespája a odcudzenie je prvý krok rozpadu vzťahu.

Nebezpečné známosti

Na pracovisku trávime mnoho spoločného času s kolegami- s rovnakým zameraním, rozumieme si... Nejde o chorobnú paranoju, o večné upodozrievanie, ale  „Ten, kto si myslí, že stojí, nech si dáva pozor, aby nepadol.“ 1Kor 10,12 Treba dávať pozor aj na seba a v drvivej väčšine si môžeme vyberať, s kým tráviť čas a radiť sa v práci- je na mieste rozvíjať vzťah na pracovisku s človekom rovnakého pohlavia.  

Mnoho mladých párov má „partiu spoločných priateľov“ ,kde  sa nerešpektuje záväzok vzťahu. Zo spoločných fotiek by ste neprišli na to, kto je čí manžel či priateľka, pretože na každej fotke je vyobjímaný a vybozkávaný niekým iným... Že je to len zo žartu? Nemyslím, že by to bolo až také vtipné, že väčšina prípadov nevery sa týka vzťahov s najbližšími priateľmi a aféry na pracovisku.  Mať priateľov je dôležité, ale vzťahy s nimi by mali mať jasné hranice – prejavy náklonnosti ako bozky, objatia, sedenie na kolenách, nosenie na rukách..., by mali patriť iba partnerovi, rovnako ako tanec, ktorý by mal patriť iným iba úplne výnimočne. Pri ňom predsa preskočí iskra tak ľahko...

 

Láska iba jedným smerom

Volá sa to medvedia služba – pomoc, ktorá ti nakoniec nepomôže, ale ublíži... Ak si myslíme, že nášmu partnerovi najlepšie pomáhame tým, že všetko robíme za neho, už šoférujeme po diaľnici do priepasti vzťahu. Vo vzťahu musíme mať obaja povinnosti aj práva, musíme obaja rovnako dávať aj prijímať. Keď robíme všetko za toho druhého, možno sa nám nezdá, že mu vytvárame priestor, aby mal viac času v práci s kolegyňkou, s kamarátmi pri pive a poháriku, viac času na facebook, kde si dobre početuje s fešnými kamarátmi, ktorí akurát majú čas a potom aj zájdu na kávičku...Alebo toho svojho partnera jednoducho len naučíš a budeš mu tolerovať, že bude zameraný len na seba- na svoju prácu, koníčky, imidž... Raz ťa to omrzí – zvlášť keď sa k nemu či k nej pridá zopár vašich detí. Ak sa Ty trénuješ v neustálej obete a svojho partnera v neustálej ľahostajnosti, je na čase to zmeniť, lebo v takom vzťahu sa Ti veru nebude dlho páčiť.

 

Čo s tým, ak sa nás to týka ?

Moje 3 rady:

1.       Modli sa

2.       Poraď sa

3.       Komunikuj

Veľa požehnania nám všetkým vo vzťahoch, v úprimnosti a zodpovednosti jeden za druhého !

Prečítajte si tiež:   Keď padá vzťah, treba ho chytať

Vnútorné zranenia nielen vo vzťahu

10 dôvodov prečo počkať so svadbou

 

Komentáre
Prihláste sa pre pridanie komentára
Buďte požehnaná, za vaše vzácne príspevky!
Odoslané 12.11.2016 17:44.
Pani Anka,
veľké ďakujem a Vy ste pre mňa inšpiráciou a povzbudením emoticon
Odoslané 22.11.2016 12:39 ako reakcia na Anna Vaclavova.