Blog

« Späť

Prečo žena uteká

Prečo žena uteká

Stačí malé nedorozumenie a už sa rozchádza, stačí banálny konflikt a hneď ide vypĺňať rozvodové papiere - muž nevidí žiaden problém, žena zasa žiadne riešenie. Typická situácia, na ktorú mnoho žien odpovedá svojou typickou reakciou - ÚTEKOM !

Oproti logickému úteku, keď sú žena alebo deti vystavené skutočnému psychickému alebo fyzickému ohrozovaniu, sa "bežné úniky" žien môžu zdať naozaj iracionálne. Toto správanie je však veľmi intuitívne a najčastejšie je reakciou na vnútorné zranenie alebo klamstvo, ktoré jej pomaly a šikovne podsúva zlý. Potom aj v maličkom náznaku vidí nežné stvorenie katastrofu a nedokáže presvedčiť samú seba, že sa všetko nejako vyrieši.

Von z bludného kruhu

 

Žena hysterizuje a uteká a muž to berie ako útok priamo proti nemu. Práve tu sa však môže podariť bludný kruh vzájomného obviňovania roztrhnúť. Nejde totiž o to, žeby sa žena necítila v bezpečí pri svojom mužovi /hoci to môže tvrdiť/, ale o to, že sa necíti v bezpečí. Bojí sa a stresuje. Vtedy potrebuje, aby muž bol pri nej, nepustil ju a neopúšťal ju, hoci sa môže zdať, že ona bojuje proti nemu. Často sa zvyknem pousmiať nad tým, že "keď to ja princezná pľuje, trieska, nadáva a hryzie, nebude to ona, ale zlý, ktorý ju oklamal." Muž jednoducho potrebuje ostať svoju milú z drápov zlého a pomôcť jej uzdraviť sa.

Čoho sa bojí , čo ju bolí a čomu uverila

 

Niežeby muž nemal žiaden podiel viny, ale za prehnanou reakciou ženy je vždy niečo viac. Ak sa mužovi podarí odosobniť, rýchlo môže zistiť, o čo vlastne ide. Možno je vystrašená z rozpadnutých alebo boľavých manželstiev okolo seba, možno ubolená z nekonečného dokazovania, že je dosť dobrá, možno sa bojí statusu slúžky namiesto milovanej manželky, ktorý vidí u svojej mamy. Možno uverila, že je na všetko sama, že nemá budúcnosť, že happyendy neexistujú... 
Keď žena uteká, potrebuje pomoc a potrebuje ju práve v tom čase.Zrejme sa cíti ako v Žalme 55:"Ktože mi dá holubičie krídla, aby som mohla odletieť a odpočinúť si?
Aby som mohla utiecť do diaľav a pobudnúť v samote? Vyčkávam, kto by ma zachránil pred búrkou a víchricou."
Verím, že málo mužov rozumie tomuto vzorcu správania a už vôbec nie tomu, čo majú vtedy robiť. Či už je to teda jej milý, sestra, priateľka, či iná spriaznená duša, žena potrebuje niekoho, kto by ju zastavil, pretože miesto, z ktorého uteká je práve to, kde chce najviac ostať.

Oplatí sa to

 

Utekať za ženou a snažiť sa ju zastaviť nemusí byť príjemné, nie sme v tom však samy. Boh je s nami v každom našom boji o každé ľudské srdce.Božie Slovo o tom krásne hovorí v Žalme 56: "Ty vieš, koľko ráz som musel utekať: pozbieraj moje slzy do svojich nádob; či nie sú zapísané v tvojich účtoch?" A ďalej spomína, aký hrdinský charakter u nás tento čin buduje: "A čo mám ešte povedať? Veď by mi nestačil čas, keby som mal rozprávať o Gedeonovi, Barakovi, Samsonovi, Jeftem, Dávidovi, Samuelovi a o prorokoch, ktorí vierou dobývali kráľovstvá, vykonávali spravodlivosť, získali prisľúbenia, levom zapchávali tlamy, uhášali silu ohňa, unikali ostriu meča, z nevládnych sa stávali mocnými, mužneli v boji, na útek zaháňali cudzie šíky; Hebr 11,32-34 Utekajme teda za tými žienkami, ktoré utekajú, oplatí sa to pre ich srdce ! ...a za nás sa modlím:

Pane,prosím Ťa za nás, aby sme dokázali pomáhať a stáť za tými druhými a aby sa aj nám dostalo pomoci práve v čase, keď ju budeme potrebovať.Amen


Ak si myslíš, že by sa o tomto princípe mali dozvedieť aj iní, skús im tento článok poslať alebo ho daj zdieľať. 

Komentáre