Náboženský život v dejinách  Udavského

Obec Udavské sa prvý raz spomína v roku 1317.Vlastníkmi panstva boli Drughetovi, ktorí začiatkom 17.storočia konvertovali na katolícku vieru. Šírenie katolíckej viery ,týmto spôsobom  pozitívne ovplyvnili v oblasti svojho panstva. Farnosť Udavské sa prvý raz spomína v roku 1689. Tvorili ju panská obec a filiálky: Adidovce, Dedačov, Hankovce, Koškovce, Ľubiša, Maškovce, Vyšný Hrušov. Farský kostol z roku 1701 bol zasvätený Najsvätejšej Trojici na mieste predošlého dreveného kostola. V tom čase panstvo patrilo Csákyovcom, gróf František daroval kostolu v roku 1710 oltárny obraz. Farnosť bola začlenená do Košickej diecézy v roku 1804.Pozostávala z farskej obce a filiálky Veľopolie, nastalo tak po zriadení fary v Ľubiši a Vyšnom Hrušove už v 18.storočí. V roku 1828 žilo v obci 779 obyvateľov z toho katolíkov 759. V starom kostole boli maľby erbov grófskych rodín Drughetovcov, Zichyovcov, Csákyovcov. Na začiatku 20.storočia žilo v obci 799 obyvateľov , katolíkov bolo počtom 631. K významným osobnostiam histórie obce a zvlášť farnosti patrí dodnes kňaz  Dr. Štefan Hések, miestny duchovný (1918-1939) , dekan , neskôr generálny vikár.

Do Udavského prišiel v ťažkých časoch vojny  a napriek tomu uskutočnil myšlienku výstavby nového kostola. Stalo sa tak za podpory panstva, domácich občanov i žijúcich Udavčanov  v Amerike. O podpore panstva svedčí i prenesenie pozostatkov grófa Szirmayho a jeho manželky do nového kostola . Oltár dali vystaviť Ján Orendáč- Lackovský a Michal Rak v roku 1927. Dňa 28.08.1927 vykonal požehnanie kostola Jozef Čársky , košický biskup. V poslednom  sčítaní  obyvateľstva Slovenskej republiky v roku 2011  sa z počtu obyvateľov 1256 ku rímskokatolíckej viere hlásilo :1074 obyvateľov. Z toho sa dá vysvetliť, že viac ako polovica farskej obce je rimo-katolíkov. Rovnako to platí aj o filiálnej obci Veľopolie kde sa hlási 311 obyvateľov z celkového počtu 318 k rímsko-katolíckej viere v 21.storočí. Napísal BB

« Back

Životopisy svätých

SV. INGRID ELOVSDOTTER /8. 5. 2017/ rehoľníčka (13. stor.)

SV. INGRID ELOVSDOTTER rehoľníčka Táto svätica pochádzala z Östergötlandu v juhovýchodnom Švédsku. Žila v 13. storočí. V tom čase Škandinávia bola ešte katolícka a veriaci udržiavali živý styk s južnejšími krajinami, kam chodili na púte a odkiaľ prijímali nové rehole, ktoré vznikali v Cirkvi. Tak aj Ingrid si vykonala púť do Ríma a do Svätej zeme spolu so sestrou Kristínou a inými nábožnými ženami. V Ríme a azda aj na iných miestach mali možnosť poznať rehoľu dominikánok, ktorá bola ženskou vetvou nedávno predtým založeného, ale už dobre známeho rádu kazateľov (po lat. Ordo praedicatorum, skratka OP). Keďže zakladateľom rehole bol sv. Dominik, rehoľníci sa po ňom nazývali dominikáni a rehoľné sestry dominikánky. Po návrate z púte Ingrid začala nosiť biele dominikánske rúcho v meste Skänninge v očakávaní, že tam bude čoskoro založený ženský dominikánsky kláštor, prvý na švédskej pôde. Tak sa aj stalo zásluhou dominikánskeho kňaza Petra z Dácie. Ten so súhlasom biskupa z Linköpingu a dominikánskeho provinciálneho predstaveného založil kláštor sv. Martina pre Ingrid a jej spoločníčky. Slávnostné otvorenie bolo na sviatok Nanebovzatia Panny Márie r. 1281. Na slávnosti sa zúčastnil aj kráľ Magnus Ladulas, lebo medzi prvými švédskymi dominikánkami bola aj jeho neter Margita. Ingrid bola pravdepodobne prvou predstavenou kláštora. Ale nie nadlho, lebo už po roku, 2. septembra 1282, zomrela. Veriaci si ctili Ingrid nielen pre jej zásluhy o dominikánsku reholu a pre jej členstvo v nej, ale pre príkladný kresťanský život a pre hrdinské čnosti, ktoré prejavila už dlhé roky predtým. Svätá stolica nevyhlásila formálne Ingrid za svätú, ale v r. 1507 dovolila slávnostné vyzdvihnutie a prenesenie jej relikvií, čo sa prakticky rovnalo uznaniu jej úcty. Slávnosť prenesenia Ingridiných ostatkov sa konala 29. júla 1507. Jej kosti uložili do cenného relikviára za účasti krára, veľmožov, všetkých švédskych biskupov, všetkých švédskych členov dominikánskej rehole, ako aj mnohých kňazov a veriacich. Pri tejto príležitosti kláštor dominikánok dostal od účastníkov slávnosti veľa darov počnúc potravinami až po zlaté a strieborné predmety. Zdroj: Literatúra: ONDRUŠ, R.: Blízki Bohu i ľuďom 4. Priatelia dobrej knihy Trnava 1992.

Profil na Mojej Komunite

farnosť Udavské
x-registered-members
x-involved-communities
x-involved-families
Miestny správca:
Mgr. Vincent Dráb
Kapláni:
contact-informations